• Odbierz prezent
Polski złoty (PLN) w odwrocie. Kurs bitcoina (BTC) powyżej 40 000 dolarów (USD)

Polska waluta kontynuuje negatywny trend. W ciągu trzech dni straciła niemal 1,5% na wartości i patrząc na sytuację, nie można wykluczyć, że ruch ten będzie kontynuowany.

Inflacja jednak nie tak wysoka

Finalne dane o inflacji za maj pokazały jednak 4,7% zamiast wstępnych 4,8%. To nadal 1,2% powyżej celu inflacyjnego wraz z korytarzem bezpieczeństwa. Z drugiej strony oddala to perspektywę przekroczenia 5%. Rynki jeszcze mniej spodziewają się podwyżki stóp procentowych, więc odwrót od złotego trwa. Złotówka względem głównych walut jest najsłabsza od około miesiąca i nie zanosi się na razie na wyraźną zmianę tego stanu rzeczy.

Inflacja problemem globalnym

Kolejne kraje raportują coraz wyższy wskaźnik inflacji. Wczoraj były to również Indie, które pokazały wzrost cen w ciągu roku o 6,3%. Wzrost inflacji dotyczy zarówno największych gospodarek światowych jak USA czy też mniejszych państw. Jest to wynik istotnego wzrostu cen surowców energetycznych wraz z bardzo niskimi kosztami kredytów mającymi pobudzać rozwój gospodarczy w trudnych czasach.

Bitcoin powyżej 40 000 dolarów

Jeszcze tydzień temu najpopularniejsza kryptowaluta świata odbijała się tuż powyżej poziomu 31 000 dolarów, dzisiaj znajduje się 30% wyżej. Winnym jest znowu podobno Elon Musk, który nie wykluczył, że w przyszłości firma powróci do przyjmowania płatności za samochody za pomocą bitcoina. Oczywiście pojawił się warunek, że 50% bitcoinów ma być wydobywanych za pomocą zielonych źródeł energii wraz z trendem zwiększającym tę wartość w przyszłości. Jak widać, inwestorzy uwierzyli w realność spełnienia tego oczekiwania.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 - USA - wyniki sprzedaży detalicznej,
  • 15:15 - USA - produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk