• Odbierz prezent
Polski złoty (PLN) traci paliwo do wzrostów? Euro znów mocniejsze. Ciekawy walor na celowniku

Początek tygodnia przyniósł dane o inflacji konsumenckiej bez cen żywności i energii w Polsce. Wynik 4.3% rok do roku (r/r) stanowi wzrost od poprzedniego odczytu o 0.2% i jest najwyższą wartością od grudnia 2001.  Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ma oręż na rosnącą inflację w postaci podwyżek stóp procentowych jednak znana jest niechęć Rady do wycofywania się z serii obniżek stóp. Polskiemu złotemu może więc braknąć paliwa do dalszego umacniania się.

 Poziom 4.40 znów w grze na EURPLN

Ten poziom pojawia się w komentarzach od wielu dni. I słusznie, bo póki co stanowi barierę do dalszego osłabiania się EURPLN. Dziś kolejny atak podaży na tej parze i skuteczna obrona byków. Świeca dzienna na tą chwilę ma wymowę prowzrostową. Jednak bardziej czytelnym znakiem siły na parze byłoby pokonanie przez kurs EURPLN poziomu 4.42. Lokalny opór 3-krotnie wyhamował wzrosty w tym miejscu.

 kurs euro cena euro

Wykres 1. Kurs euro do złotego (EURPLN), interwał dzienny

Frank wyraźnie mocniejszy. Czy to początek wzrostów?

 Kurs CHFPLN pozostaje od kilkunastu dni pod wpływem formacji objęcia z końca lipca. Połowa tej dwuświecowej formacji (zaznaczonej niebieską ramką) stanowi wsparcie dla ceny. Dzisiejsza świeca po raz kolejny ma dolny cień, co oznacza, że poziom 4.08 jest zaciekle broniony. To, co stoi za ewentualnymi dalszymi wzrostami to linia trendu wzrostowego oraz poziom wsparcia na 4.05

 kurs franka cena franka

Wykres 2. Kurs franka do złotego (CHFPLN), interwał dzienny

Czy dolar nowozelandzki (NZD) zachowa dotychczasową tendencję?

Para NZDUSD porusza się w trendzie wzrostowym od połowy marca 2020. Impulsy wzrostowe przedzielane są korektami, które są bardzo regularne w swojej wielkości. Każda z nich ma niewiele ponad 200 pipsów (niebieskie prostokąty na wykresie). Obecnie mamy niejasną sytuację na parze. Z jednej strony kurs NZDUSD znajduje się niedaleko dolnej krawędzi największej korekty w trendzie, z drugiej strony doszło do przebicia linii trendu i wsparcia. Technicznie ważny jest opór na okrągłym poziomie 0.66. Jego wybicie w górę może doprowadzić do kontynuacji wzrostów. Reakcja podażowa w tym obszarze może być sygnałem na spadki do 0.64.

 kurs nzdusd

Wykres 3. Kurs NZDUSD, interwał dzienny

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk