• Odbierz prezent
Polski złoty (PLN) przed dużym wyzwaniem. Jaki wpływ na euro może mieć posiedzenie ECB?

Jutro w kalendarzu makroekonomicznym pojawią się kluczowe dane dla euro. Wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego będzie prawdopodobnie miało duży wpływ na ruchy na parach z euro. Spodziewany jest bardziej gołębi ton komunikatu związany z obawami o przedłużający się okres deflacji. Dodatkowo Christine Lagarde, szefowa ECB, może nawiązać w przemówieniu o rosnącej ostatnio sile euro oraz o obawach związanych z pandemią, co może również działać podażowa na europejską walutę.

Czytaj także:

Poziom 4.42 broni przed dalszymi spadkami

Kurs EURPLN znajduje się trzeci dzień w konsolidacji po wybiciu linii trendu. Na niższych onterwałach przypomina to formację trójkąta.  Sytuacja techniczna póki co faworyzuje dalsze wzrosty na parze, ale jutrzejsza decyzja ECB i wystąpienie Lagarde mogą dać paliwa do spadków euro. Kluczowy jest poziom 4.42. Powrót ceny poniżej tego wsparcia oraz ponowne przecięcie linii trendu w dół będzie silny prospadkowym sygnałem. Oporem niezmiennie pozostaje poziom ok. 4.50.

 Wykres 1. Kurs euro do złotego (EUR/PLN), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs euro do złotego (EUR/PLN), interwał dzienny

Dolar (USD) testuje poziom oporu

Kurs dolara do złotego (USDPLN) również utknął w ruchu bocznym. Miejsce jest nieprzypadkowe. Para czeka na impuls, w którym kierunku ruszyć. Obecność poziomu oporu oraz równowaga korekt świadczą o bardziej prawdopodobnych spadkach z obecnych poziomów. Jednak ruch spadkowy może trwać do okolic 3.72, gdzie wsparciem jest wybita lokalna linia trendu. Formacja sygnalna w postaci świecy pinbar lub outside bar mogłaby być okazją do zagrania na wzrosty.

 Wykres 2. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs dolara do złotego (USDPLN), interwał dzienny

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk