• Odbierz prezent
Polski złoty (PLN) pod znaczącą presją notowań eurodolara (EUR/USD). Kurs €/PLN wróci do ostatnich szczytów?
fot. freepik.com

Zmienność €/US$ była w czwartek niewielka. Kurs utrzymał się nieco ponad 1,12. To przede wszystkim efekt niższej płynności z uwagi na święto w USA. Rentowność Bunda obniżyła się o 1pb, nie było handlu Treasuries na rynku amerykańskim.

Na parze €/PLN widać przede wszystkim efekty ciągle niskiej płynności. Kurs wczoraj przez większa część dnia wahał się między 4,6550 i 4,68, dziś rano para wróciła jednak do 4,69, mimo stabilnego dolara. Złoty osłabił się też wobec forinta. Węgierska waluta umocniła się, gdyż tamtejszy bank centralny po raz kolejny podniósł stopę depozytową o 40pb do 2,90%, co traktujemy jako kolejną próbę wzmocnienia waluty. Krajowe 10latki zakończyły wczorajszy handel bez dużych zmian.

MF na przetargu zamiany sprzedało wczoraj obligacje za PLN2,08mld i odkupiło za PLN1,90mld. Po przetargu stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2022 wynosi ok. 9%.

Dolar stabilny na przełomie tygodnia, ale w przyszłym może znów zyskać

Dziś płynność na rynku pozostanie stosunkowo niska. Inwestorzy z USA często wydłużają sobie weekend po Święcie Dziękczynienia. Wskazuje to, że kurs €/US$ powinien utrzymać się w trendzie bocznym powyżej 1,12. Wczorajsze wystąpienia z EBC raczej nie zmieniły postrzegania perspektyw polityki banku przez inwestorów. W ciągu dnia wystąpi szefowa EBC, ale trudno zakładać zmiany retoryki. Od przyszłego tygodnia widzimy istotne ryzyko kolejnej fali spadkowej na €/US$, choć o mniejszej skali niż obserwowaliśmy ostatnio. Dotychczasowe próby korekty były mało, pomimo m.in. udanych PMI z Europy.

Oczekujemy jednak, że w grudniu para zanotuje ograniczoną korektę. Skala spadku €/US$ była duża, a obecne poziomy są już bliskie tych z okresu szczytowego pandemii. Co więcej, bardzo dużo pozytywnych informacji z USA (w tym spodziewane podwyżki stóp w 2022) jest już w cenach, podobnie rynek widzi już ryzyka dla koniunktury w strefie euro. Na taki scenariusz wskazuje też sezonowa słabość dolara pod koniec roku, co może wiązać się z budowaniem nowych pozycji na ryzykownych aktywach po rozliczeniu wyników za ten rok przez amerykańskie fundusze.

Również dziś oczekujemy stabilizacji na rybkach bazowych. Handel Treasuries będzie odbywał się w ograniczonej skali, a istotnych danych brak. W dalszej części roku powinien dominować jednak stopniowy wzrost rentowności. W cenach jest już dużo ryzyk dla wzrostu, np. z tytułu pandemii. Od 2022 Europę czeka impuls wzrostowy oparty na Funduszu Odbudowy. Zmienia się też sytuacja w USA. Z jednej strony, swoje zakupy ogranicza Fed, z drugiej wzrosną podaże Treasuries po podniesieniu limitu zadłużenia USA.

€/PLN może wrócić do ostatnich szczytów

Perspektywy złotego w najbliższych dniach zależą w dużej mierze od zachowania dolara. Ryzyko ponownego spadku €/US$ sugeruje, że kurs €/PLN może w ciągu około tygodnia ponownie przetestować poziom 4,72 lub lekko powyżej. Na więcej prawdopodobnie nie pozwolą ostatnie komentarze Premiera i Prezesa NBP, sugerujące ryzyko interwencji walutowych dla obrony PLN. Na razie nie widać jednak faktycznych działań na rynku po słownej interwencji premiera, co dodatkowo może zachęcić do zajmowania pozycji na osłabienie PLN.

Spodziewamy się, że kurs €/PLN zakończy rok powyżej 4,60. Oczekiwana pod koniec roku korekta na €/US$ będzie wsparciem dla złotego, ale jej skala może okazać się ograniczona. Rynek już obecnie wycenia też dość agresywny scenariusz podwyżek stóp NBP, np. co najmniej 75pb w grudniu. Bankowi centralnemu ciężko będzie tu rynek zaskoczyć większą skalą ruchu. Co więcej, zachowanie krajowych aktywów w ostatnim czasie sugeruje, że pogorszyło się postrzeganie Polski przez zagranicę. Silna przecena PLN i załamanie płynności na POLGBs sugerują, że Polska zaczyna być traktowana jako rynek wschodzący.

Mniejsza płynność na rynkach bazowych powinna sprzyjać stabilizacji POLGBs także dziś

Na krajowym rynku długu płynność pozostaje jednak bardzo słaba, więc wraz z powrotem normalnego handlu od przyszłego tygodnia również zmienność w kraju prawdopodobnie wzrośnie. Sytuacja raczej nie zmieni się do końca roku bez wsparcia NBP/MF. Dlatego trudny może być na rynku także grudzień. Podczas grudniowego posiedzenia NBP spodziewamy się raczej niższej skali podwyżki stóp niż wycenia to rynek (75pb), ale nie powinno to ograniczyć oczekiwań na zacieśnienie polityki NBP w przyszłości.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk