• Odbierz prezent
kurs euro kurs funta kurs dolara kurs franka kurs złotego kurs korony czeskiej

Dzisiaj w centrum uwagi była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Zostały one utrzymane na dotychczasowym rekordowo niskim poziomie. Polski złoty traci względem wszystkich głównych walut: euro, franka, dolara i funta. Korona czeska też zyskuje względem polskiej waluty.

 

Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

Polski złoty dzisiaj traci względem wszystkich głównych walut. Najmocniej względem złotego zyskuje funt. Za jednego funta najmniej płacono 4,9176 zł nad ranem. Po godzinie 16 kurs funta do złotego (GBP/PLN) wynosi 4,9687 zł, co stanowi wzrost o 0,99%.

 Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do polskiego złotego GBP/PLN

 

Kurs dolara względem złotówki (USD/PLN)

Kurs dolara też dzisiaj rośnie względem polskiej waluty. Dolar najmniej kosztował 3,8899 zł w godzinach porannych, a najwięcej 3,9336 zł w tym momencie. Kurs dolara do złotego (USD/PLN) obecnie zyskuje 0,86%.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do polskiego złotego USD/PLN 

 

Kurs franka wobec polskiej waluty (CHF/PLN)

Kurs franka również dzisiaj zyskuje w stosunku do złotego. Za jednego franka najmniej płacono 4,0977 zł w godzinach porannych. Po godzinie 16 kurs franka do złotego (CHF/PLN) wynosi 4,1386 zł, co stanowi wzrost o 0,71%.

 Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego CHF/PLN

 

Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

Wśród głównych walut, złoty dzisiaj najlepiej wypada na tle euro. Euro zyskuje bowiem w tym momencie jedynie 0,36% względem polskiej waluty. Po godzinie 16 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi 4,4329 zł. Najmniej za euro dzisiaj płacono 4,4105 zł w godzinach porannych.

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego EUR/PLN 

 

Kurs korony czeskiej do polskiego złotego (CZK/PLN)

Kurs korony czeskiej też dzisiaj zyskuje względem polskiej waluty. Korona czeska najmniej kosztowała 0,1654 w godzinach nocnych. Po godzinie 16 kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN) wynosi 0,1670 zł, co stanowi dzisiejsze maksimum. Tym samym korona czeska zyskuje 0,72% względem polskiego złotego.

 Wykres kursu korony czeskiej do złotego CZK/PLN

Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN

 

Co wpłynęło na kursy walut?

O godzinie 8 napłynęły dane z brytyjskiej gospodarki. W kwietniu średnie wynagrodzenia z uwzględnieniem premii wzrosły o 1% wobec spodziewanego wzrostu o 1,4%. W kwietniu stopa bezrobocia okazała się niższa niż się spodziewano i wyniosła 3,9% wobec prognozy 4,7%. W maju liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 400 tys. wobec prognozy 528,9 tys.

W tym samym czasie poznaliśmy dane z Niemiec dotyczące inflacji. Wskaźnik CPI w maju spadł o 0,1% m/m, co było zgodne z oczekiwaniami. O godzinie 11 podano dane dotyczące nastrojów ekonomicznych w Niemczech, które wypadły lepiej od oczekiwań. W czerwcu indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych wyniósł -81,1 pkt wobec prognozy -84 pkt. Główny wskaźnik nastroju ekonomicznego ZEW w czerwcu wyniósł 63,4 pkt wobec spodziewanych 60 pkt. O tej samej godzinie podano dane ze Strefy Euro. W I kwartale płące w Strefie Euro wzrosły o 3,4% r/r wobec poprzedniego odczytu 2,4%. W czerwcu indeks ZEW dla Strefy Euro wyniósł 58,6 pkt wobec poprzedniego odczytu 46 pkt.

O godzinie 14.25 ogłoszono decyzję w sprawie stóp procentowych w Polsce. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0,10%. Chociaż decyzja ta nie była zaskoczeniem dla rynków, nie bez znaczenia był też komentarz NBP, dotyczący obecnej sytuacji.

Czytaj także: RPP podjął decyzję ws wysokości stóp procentowych NBP i ubolewa nad mocnym polskim złotym

Po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, nie doszło do kolejnej zmiany wysokości stóp procentowych. Trudno się temu dziwić, gdyż tak naprawdę nie ma już przestrzeni do kolejnych obniżek, a na potencjalne podwyżki stóp trzeba będzie jeszcze długo poczeka.. Czytaj
RPP podjął decyzję ws wysokości stóp procentowych NBP i ubolewa nad mocnym polskim złotym

W godzinach popołudniowych napłynęły też dane z USA. Sprzedaż detaliczna wypadła lepiej niż oczekiwano. W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 17,7% m/m wobec prognozy wzrostu o 8%. Bazowa sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 12,4% m/m wobec spodziewanego wzrostu o 5,5%. Produkcja przemysłowa w maju natomiast wypadła słabiej od oczekiwań i wzrosła o 1,4% m/m wobec prognozy wzrostu o 2,9%.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk