• Odbierz prezent
Polski złoty (PLN) mocno się trzyma. Kursy franka i euro w dół. Funt i dolar bez niespodzianek

We wtorek na rynek napłynęły dane z polskiej gospodarki oraz innych krajów. Większość z nich dotyczyła PMI oraz inflacji. Jak kształtują się kursy walut wieczorową porą? Ile złotych zapłacimy za euro, franka, funta i dolara?

 

Kurs franka do złotego (CHF/PLN)

Spośród głównych walut frank szwajcarski najmocniej dzisiaj traci względem polskiego złotego. Najwięcej za jednego franka płacono 4,0762 zł w godzinach nocnych, a najmniej 4,0361 zł przed godziną 16. Po godzinie 20 kurs franka do złotego (CHF/PLN) wynosi 4,0481 zł, co stanowi spadek o 0,67% względem wczorajszego poziomu odniesienia.

 Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

 

Kurs euro względem polskiej waluty (EUR/PLN)

Euro dzisiaj lekko zniżkuje względem polskiej waluty. Najwięcej za jedno euro płacono 4,3990 zł w godzinach nocnych. Po godzinie 20 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi 4,3860 zł, co stanowi dzisiejsze minimum. W tym momencie kurs EUR/PLN traci 0,25% względem wczorajszego poziomu zamknięcia.

 Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

 

Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

W godzinach wieczornych kurs funta do złotego (GBP/PLN) oscyluje wokół wczorajszego poziomu odniesienia. Po godzinie 20 kurs GPB/PLN wynosi 4,9275 zł. Najmniej za funta płacono 4,9062 zł w godzinach porannych, a najwięcej 4,9450 zł około godziny 17.

 Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

 

Kurs dolara wobec polskiej waluty (USD/PLN)

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) również oscyluje w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. W tym momencie kurs USD/PLN wynosi 3,6808 zł. Najmniej za dolara płacono 3,6560 zł w godzinach porannych, a najwięcej 3,6867 zł przed godziną 20.

 Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

 

Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne kursy walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego.  

 

Co wpłyneło na kursy walut we wtorek?

O godzinie 9 poznaliśmy dane z polskiej gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu wyniósł 50,60 pkt wobec prognozy 52,90 pkt.

Po godzinie 9 napłynęły kolejne dane z poszczególnych krajów dotyczące wskaźnika PMI. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Hiszpanii w sierpniu wyniósł 49,9 pkt wobec spodziewanych 52,8 pkt. Wskaźnik PMI w Szwajcarii wyniósł 51,8 pkt wobec prognozy 52 pkt.

Wskaźnik PMI dla przemysłu we Włoszech natomiast wypadł lepiej od oczekiwań i wyniósł 53,1 pkt wobec spodziewanych 52 pkt. PMI we Francji również okazał się wyższy od prognozy i wyniósł 48,9 pkt wobec spodziewanych 49 pkt.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech natomiast wypadł słabiej od oczekiwań i wyniósł 52,2 pkt wobec prognozy 53 pkt. Stopa bezrobocia w Niemczech w sierpniu okazała się zgodna z szacunkami i wyniosła 6,4%.

O godzinie 10 podano dane z polskiej gospodarki dotyczące inflacji. Wskaźnik CPI w sierpniu spadł o 0,1% m/m zgodnie z prognozą. W ujęciu rocznym wskaźnik CPI wzrósł o 2,9% wobec prognozy wzrostu o 3%.

O tej samej godzinie napłynęły dane ze Strefy Euro. Sierpniowy wskaźnik PMI dla przemysłu w całej Strefie Euro wyniósł 51,7 pkt zgodnie z oczekiwaniami.

O godzinie 10.30 poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii. Wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu wyniósł 55,2 pkt wobec prognozy 55,3 pkt.

O godzinie 11 napłynęły kolejne dane ze Strefy Euro. Wskaźnik CPI w sierpniu spadł o 0,4% m/m. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 0,2% wobec spodziewanego wzrostu o 0,2%. Bazowy wskaźnik CPI wzrósł o 0,4% r/r, podczas gdy prognoza zakładała wzrost o 0,8%. Stopa bezrobocia w Strefie Euro w lipcu wyniosła 7,9% wobec spodziewanych 8%.

W godzinach popołudniowych napłynęły dane z USA. Wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu wyniósł 53,1 pkt wobec prognozy 53,6 pkt. Wskaźnik ISM dla przemysłu w sierpniu wypadł lepiej od oczekiwań i wyniósł 56 pkt wobec spodziewanych 54,5 pkt. Indeks ISM dla przemysłu dot. zatrudnienia wyniósł 46,4 pkt wobec prognozy 45,8 pkt.

Czytaj także: Publikacja wskaźników ISM i PMI- sprawdzamy jak radzi sobie branża przemysłowa w Stanach Zjednoczonych

Opublikowane zostały najnowsze dane dotyczące przemysłu w Stanach Zjednoczonych za sierpień: Wskaźnik ISM dla przemysłu: 56,0 (prognoza: 54,5; poprzedni: 54,2) Wskaźnik PMI dla przemysłu: 53,1 (prognoza: 53,6; poprzedni: 50,9) Indeks ISM dla przemysłu dotyczący zatrudnienia: 46,4 (prognoza: 45,8;.. Czytaj
Publikacja wskaźników ISM i PMI- sprawdzamy jak radzi sobie branża przemysłowa w Stanach Zjednoczonych

 

Notowania: CHFPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CHFPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk