• Odbierz prezent
kurs euro kurs franka kurs funta kurs dolara kurs złotego kurs korony czeskiej

We wtorek najważniejsza była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. Dla kursów walut istotne były też dane makroekonomiczne ze Strefy Euro i Wielkiej Brytanii.

 

Kurs funta do polskiego złotego (GBP/PLN)

We wtorek kurs funta spada względem polskiej waluty. Za szterlinga najwięcej płacono 4,9749 w godzinach porannych, a najmniej 4,9154 zł po godzinie 16. Po godzinie 17 kurs funta do złotego (GBP/PLN) wynosi 4,9209 zł, co stanowi spadek o 1,04% względem wczorajszego poziomu odniesienia.

 Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres kursu funta do polskiego złotego GBP/PLN

 

Kurs dolara względem złotówki (USD/PLN)

Dolar też dzisiaj mocno traci względem polskiego złotego. Najwięcej za dolara płacono 3,9657 zł do południa. Po godzinie 17 kurs dolara do złotego (USD/PLN) wynosi 3,9261 zł, co stanowi dzisiejsze minimum. W tym momencie dolar traci 0,85% względem złotówki.

 Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do polskiego złotego USD/PLN

 

Kurs franka wobec polskiej waluty (CHF/PLN)

Po godzinie 17 kurs franka do złotego (CHF/PLN) wynosi 4,1822 zł, co stanowi spadek o 0,55% względem wczorajszego poziomu odniesienia. Frank najwięcej kosztował 4,2157 zł około godziny 10, a najmniej 4,1807 zł około godziny 17.

 Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka do polskiego złotego CHF/PLN

 

Kurs euro względem złotego (EUR/PLN)

Euro też jest dzisiaj notowane na minusie względem złotego. Po godzinie 17 kurs euro do złotego (EUR/PLN) traci 0,40% względem wczorajszego poziomu odniesienia. W tym momencie euro kosztuje 4,4752 zł. Za jedno euro najwięcej płacono 4,4955 zł około godziny 8, a najmniej 4,4708 zł około godziny 15.

 Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do polskiego złotego EUR/PLN

 

Kurs korony czeskiej względem złotówki (CZK/PLN)

Dzisiaj na kursie korony czeskiej do złotego (CZK/PLN) trwa realizacja zysków po wczorajszym solidnym wzroście. Najwięcej korona czeska kosztowała 0,1685 zł w godzinach porannych, a najmniej 0,1675 zł około godziny 17. W tym momencie kurs korony czeskiej do złotego wynosi 0,1677 zł, co stanowi spadek o 0,42% względem wczorajszego poziomu odniesienia.

Wykres kursu korony czeskiej do złotego CZK/PLN

Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN 

 

Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne kursy walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 

Co wpłynęło na kursy walut we wtorek?

O godzinie 8 napłynęły słabsze od oczekiwań dane z Wielkiej Brytanii dotyczące produkcji budowlanej za maj. Kursowi funta nie sprzyjał też odczyt PKB, który również wypadł słabiej od prognoz. PKB Wielkiej Brytanii wzrósł o 1,8% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 5,5%. W ujęciu kwartalnym spadek PKB wyniósł 19,1% wobec spodziewanego spadku o 17,4%. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6% zgodnie z oczekiwaniami.

O tej samej godzinie poznaliśmy dane z Niemiec. Wskaźnik CPI w czerwcu wzrósł o 0,6% m/m zgodnie z prognozą.

O godzinie 8.30 podano dane ze Szwajcarii. Wskaźnik PPI w czerwcu wzrósł o 0,5% wobec poprzedniego odczytu wynoszącego -0,5%.

O godzinie 9 napłynęły dane z Hiszpanii. Wskaźnik CPI w Hiszpanii w czerwcu wzrósł o 0,5% m/m zgodnie z oczekiwaniami. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 0,3%, co również było zgodne z prognozą.

Do południa napłynęły kolejne dane z Niemiec, dotyczące nastrojów ekonomicznych w Niemczech w lipcu, które wypadły gorzej od oczekiwań. Indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych w Niemczech wyniósł -80,9 pkt wobec prognozy -65 pkt. Wskaźnik Nastroju Ekonomicznego ZEW wyniósł 59,3 pkt wobec spodziewanych 60 pkt.

W tym samym czasie poznaliśmy też dane ze Strefy Euro. Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 12,4% m/m wobec spodziewanego wzrostu o 15%. W lipcu indeks ZEW dla Strefy Euro wypadł lepiej od oczekiwań i wyniósł 59,6 pkt wobec prognozy 55,8 pkt.

Czytaj także: Sytuacja gospodarcza w Niemczech i całej Strefie Euro - jak jest obecnie i jak będzie w przyszłości?

O godzinie 11:00, otrzymaliśmy dane z Niemieckiej gospodarki i całej Strefy Euro: Nastrój Ekonomiczny ZEW w Niemczech za czerwiec: 59,3 (prognoza: 60,0; poprzednio: 63,4) Indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych w Niemczech za czerwiec: -80,9 (prognoza: -65,0; poprzednio: -83,1) Indeks ZEW w S.. Czytaj
Sytuacja gospodarcza w Niemczech i całej Strefie Euro - jak jest obecnie i jak będzie w przyszłości?

O godzinie 14.30 napłynęły dane z USA. Wskaźnik CPI w czerwcu wzrósł o 0,6% m/m wobec prognozy 0,5%. Bazowy wskaźnik CPI w czerwcu wzrósł o 1,2% r/r wobec prognozy 1,1%.

Przed godziną 15 ogłoszono decyzję RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0,10% zgodnie z prognozą.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk