• Odbierz prezent
Polski złoty padał na łeb, na szyję! Zobacz, czy te czynniki mogą spotęgować spadki PLNa. Co dzieje się z kursem EURUSD?

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,5804 (osłabienie złotego o 0,8%). W zeszłym tygodniu doszło do osłabienia złotego względem euro. Podobna tendencja obserwowana była również w przypadku kursu forinta względem euro.

Czynnikiem, który sprzyjał deprecjacji walut w regionie był wzrost premii za ryzyko związany z podjętą dwa tygodnie temu decyzją Komisji Europejskiej o wstrzymaniu środków z Funduszu Odbudowy dla Węgier, a także zaostrzającym się sporem prawnym pomiędzy Polską a unijnymi instytucjami, który może skutkować taką samą decyzją w przypadku Polski.

W kierunku osłabienia złotego oddziaływał również spadek oczekiwań inwestorów na podwyżki stóp procentowych w Polsce, związany z gołębim komunikatem po lipcowym posiedzeniu RPP, którego wydźwięk został wzmocniony przez wypowiedzi prezesa NBP (por. MAKROmapa z 12.07.2021).

Polski złoty pada na łeb, szyję! Zobacz, czy te czynniki mogą spotęgować spadki PLNa - 1

We wtorek i w środę mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu EURUSD,

czemu sprzyjały wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej J. Powella przed Kongresem. Czynnikiem oddziałującym w kierunku umocnienia dolara względem euro były wyraźnie wyższe od oczekiwań dane o inflacji w USA, które nasiliły oczekiwania inwestorów na szybsze ograniczanie skali programu skupu aktywów przez FED.

W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą dane o produkcji przemysłowej w Polsce,

które mogą przyczynić się do umocnienia złotego. Krajowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw będą naszym zdaniem neutralne dla kursu polskiej waluty, a dane o sprzedaży detalicznej mogą przyczynić się do osłabienia kursu złotego. Do jego podwyższonej zmienności może natomiast przyczynić się posiedzenie EBC.

Czytaj także: Nasz złoty w gronie najsłabszych walut na świecie! Notowania USD/PLN oraz EUR/PLN biją kolejne bariery na wykresie - w tle ogromna przecena na GPW

Poniedziałkowa sesja przyniosła podtrzymanie słabości złotego, gdzie kurs EUR/PLN zakończył handel blisko 4,59, z kolei USD/PLN przy poziomie 3,89. Kurs EUR/USD oscylował poniżej 1,18. Odkąd Rezerwa Federalna wprowadziła jastrzębi zwrot w swoim forward guidance podczas czerwcowego posiedzenia FOMC,.. Czytaj
Nasz złoty w gronie najsłabszych walut na świecie! Notowania USD/PLN oraz EUR/PLN biją kolejne bariery na wykresie - w tle ogromna przecena na GPW

Publikacje danych z USA (rozpoczęte budowy, pozwolenia na budowę, sprzedaż domów na rynku wtórnym) oraz ze strefy euro (wstępne indeksy PMI) nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs polskiej waluty.


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk