• Odbierz prezent
Polski złoty nadal może się umacniać. Kurs franka (CHF) będzie spadał?

Polska waluta długo nie mogła się zdecydować, czy wejść w fazę umocnienia. Pierwszy sygnał pojawił się po przełamaniu poziomu 4,28, ale właściwy ruch spadkowy nastąpił w momencie przekroczenia wparcia znajdującego się pięć groszy niżej.

Wiadomości rynkowe z mBank

W konsekwencji seria czarnych świec sprowadziła kurs franka względem złotego (CHF/PLN) do poziomu 4.05. Wartość ta w przeszłości była tygodniowym oporem, ale notowania nie pokonały tej ceny, wiec nie możemy traktować tego jako opór.

Pomimo to widać, że kupujący próbują nadać nowe znaczenie tej cenie, co przełożyło się na utworzenie dołka w tym miejscu. Faza wzrostów wartości franka ograniczyła się do ceny 4,13 i jest to lokalny opór.

Nie można jednak zapominać o znajdującym się 10 groszy wyżej wsparciu, które zostało przełamane w szybkim tempie, bez szans dla posiadaczy długich pozycji na ich zamknięcie z małą stratą.

Wskaźnik RSI, pomimo że przyjął wartości poniżej 30 punktów, to pozostaje w trendzie spadkowym. Stochastic ma podobna pozycje, choć trudno doszukać się w tak szybki oscylatorze trendów. Trendowy Bollinger nie pozostawia złudzeń, że to podaż nadal decyduje o kształcie wykresu. Być może przełamanie lokalnego oporu 4,13 zmieniłoby coś na tym wykresie. W przeciwnym razie dalsza przecena CHF może sięgnąć wsparcia 3.95.

PLN nadal może się umacniać - 1

Notowania: CHFPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/CHFPLN/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk