• Odbierz prezent
Polski złoty łamie wsparcia jak zapałki. Kurs dolara, euro, franka i funta obrywają od złotówki. Gdzie ten rajd się zakończy?

Ostatnie dni niosą ze sobą świetną postawę polskiego złotego, który umacnia się względem wszystkich głównych walut światowych. Dolar amerykański (USD/PLN), euro (EUR/PLN), frank szwajcarski (CHF/PLN) oraz funt brytyjski (GBP/PLN) spadają w porównaniu do polskiego złotego. Zastanówmy się gdzie znajdują się kluczowe poziomy dla tych par walutowych?

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN)

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN) złamał wczoraj wsparcie na poziomie 4,14 zł. Poziom ten jest dzisiaj testowany od góry. Kolejnym pozytywnym sygnałem dla polskiego byłoby złamanie przez kurs dolara (USD/PLN) poziomów kolejnych barier popytowych. Powinny się one znaleźć w obrębie 4,1050 – 4,1105. Następnie strefa wsparć znajduje się w rejonie 4,06 – 4,08. Trwałe przełamanie byłoby rewelacyjną wiadomością dla polskiego złotego.

USDPLN 21 maja 

Wykres 1: kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN) (3 miesiąc)

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Polski złoty w stosunku do euro (EUR/PLN) znalazł się obecnie w kluczowym miejscu. Zejście poniżej poziomu 4,53 przez kurs euro EUR/PLN byłoby bardzo dobrą wiadomością dla rynkowych niedźwiedzi na tej parze walutowej. Jednak kluczowe wsparcie znajduje się nieco niżej. O przełomie będziemy mogli powiedzieć dopiero wtedy, gdy kurs euro EUR/PLN trwale wyłamie barierę popytową zlokalizowaną w przedziale 4,51-4,52 zł.

EURPLN 21 maja

Wykres 2: kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN) (3 miesiąc)

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN)

Polski złoty po systematycznym umacnianiu się względem franka szwajcarskiego doszedł obecnie do ważnego wsparcia. Jeśli kurs franka (CHF/PLN) poradzi sobie z aktualnie testowanym poziomem, wtedy kolejnym celem powinna być już kluczowa bariera znajdująca się na 4,25 zł. W tym miejscu rynkowe byki na pewno będą walczyć z całych sił. Jednak jeśli kurs franka (CHF/PLN) zdołałby się przedrzeć trwale poniżej tego poziomu, wtedy realna stałaby się średnioterminowa zmiana trendu.

CHFPLN nowy

Wykres 3: kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN) (3 miesiące)

Kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN)

Polski złoty zachowuje się rewelacyjnie w stosunku do funta brytyjskiego (GBP/PLN). Po przełamaniu wspomnianego wcześniej wsparcia na poziomie 5,11- 5,12, spadek tej pary walutowej jest systematycznie kontynuowany. Co ciekawe, kurs funta (GBP/PLN) otworzył sobie w ten sposób drogę w kierunku 4,80 zł. Czy będziemy mieli do czynienia z aż tak dużą deprecjacją wartości funta brytyjskiego względem polskiego złotego, oczywiście nie można w tym momencie stwierdzić. Jednak skoro wsparcie padło, to jest to scenariusz realny.

GBPPLN 21 maja

Wykres 4: kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN) (3 miesiące)

Przedstawione poziomy wsparć zadziałały znakomicie, o czym można się przekonać tutaj.

Warto również zapoznać się ze wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata, które mają wpływ na rynek walutowy:

Polska - rynek pracy

Strefa euro - wskaźnik CPI

USA - zapasy ropy naftowej

Japonia - bilans handlowy i wskaźnik PMI

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk