• Odbierz prezent
Polski złoty dramatycznie stracił do funta w przeciągu 5 miesięcy! 45 groszy. A co się stało z euro, frankiem i dolarem?

Prawdpodobnie wielu z was nie zwróciło uwagi jak mocno osłabił się polski złoty do funta szterlinga w przeciągu ostatnich 5 miesięcy. Jest to bagatela 45 groszowy spadek. Kurs funta jest aktualnie najwyżej od dobrych dwóch lat, dokładnie od kwietnia 2017r. W tym artykule znajdziesz krótkie podsumowanie walutowe kursów dolara, euro, funta i franka.

 

Kurs dolara USDPLN odrabia większość strat z zeszłego tygodnia

Na początek weźmy do naszej krótkiej analizy kurs dolara amerykańskiego. Zwróćmy uwagę jak precyzyjnie w listopadzie odbił się od uformowanego wierzchołka na poziomie 3,933 zł. Czy  dało się taki ruch przewidzieć? Jak widzimy na wcześniejszym pomarańczowym boxie zakres wzrostów listopadowych był dokładnie taki sam jak zakres wzrostów z drugiej połowy września. Po dojściu do 3,933 zł kurs dolara dramatycznie spadł w dół osiągając w najniższym momencie w ostatnich dniach około 3,845 zł. W najbliższym czasie według mnie bardzo możliwe dalsze pogłębianie się spadków dolara.

Wykres 4-godzinny kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres 4-godzinny kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Kurs euro EURPLN poniżej 4,30 zł

Kurs euro  zakończył tydzień na poziomie 4,274 zł. Również i tutaj mieliśmy wzorową reakcję na box'a, tym razem OB - overbalance. Z poziomu 4,3283 zł w kilka dni kurs euro stoczył się do okolic 4,27 zł.

Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN
Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN

Kurs funta szterlinga GBPPLN najwyżej od 2,5 roku!

Kurs funta szterlinga oscyluje w okolicy 5,08 złotego, a to oznacza że jesteśmy najwyżej od kwietnia 2017r. Spekulanci, którzy obstawiali za umocnieniem się waluty brytyjskiej są obecnie na wygranej pozycji. Warty zaznaczenia jest fakt, że kurs funta szterlinga w ciągu ostatnich 5 miesięcy zyskał około 45 groszy. A to oznacza, że polski złoty bardzo mocno stracił na wartości w porównaniu do GBP.

Wykres tygodniowy kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres tygodniowy kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Kurs franka CHFPLN

Kurs franka szwajcarskiego to obecnie 3,904 złotego. W przypadku CHFPLN jesteśmy świadkami delikatnego osłabiania się. Tutaj mamy cały czas aktualną linię trendu wzrostową. Póki nie mamy jej przebicia ciężko mówić o rozpoczęciu się trendu spadkowego. W najbliższych dniach, zgodnie z zasadami analizy technicznej możliwe będzie pojawienie się odbicia w górę.

Wykres dzienny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres dzienny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

Kursy walut NBP - euro, dolara, funta i franka szwajcarskiego

Już na sam koniec podsumowanie aktualnych kursów średnich NBP - dolara, euro , funta i franka szwajcarskiego. W poniższej tabeli prezentujemy aktualne kursy walut według NBP, który będą obowiązywać do poniedziałku do godziny 12:00.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USD/PLN

3.85 zł

19:23 8 grudnia

Kurs euro

EUR/PLN

4.2721 zł

19:23 8 grudnia

Kurs funta szterlinga

GBP/PLN

5.0527 zł

19:23 8 grudnia

Kurs franka szwajcarskiego

CHF/PLN

3.8963 zł

19:23 8 grudnia

Tabela 1. Średnie kursy NBP dolara, euro, franka i funta aktualne do poniedziałku do 12:00, tabela A nr 236/A/NBP/2019

 

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Patrycja Solarska

Pasjonatka analizy technicznej, którą łączy w swojej pracy zawodowej z analizą fundamentalną. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Finanse i Rachunkowość, specjalizacja: Rynki Finansowe). Zainteresowana oddziaływaniem polityki światowej na ruchy cenowe pojawiające się na rynku forex

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk