• Odbierz prezent
Polski złoty coraz słabszy. Kursy euro i dolara zaskakująco wysoko. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy

We czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych zdecydował o zamknięciu ruchu lotniczego do USA ze strony krajów strefy Schengen z uwagi na odcięcie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa z Europy na terenie USA. Restrykcje – jak zatweetował Donald Trump – mają dotyczyć ludzi, nie towarów.

Rynek spodziewa się od Rezerwy Federalnej kolejnych obniżek stóp procentowych. Zaś Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na razie na zmiany stóp procentowych, zamiast tego – jak poinformowała Christine Lagarde – ECB zamierza walczyć z kryzysem przy pomocy kolejnej transzy pożyczek dla sektora bankowego. Elastyczne podejście ECB gwarantują jednak członkowie Rady Zarządzającej oraz główny ekonomista Banku. Tymczasem na obniżenie stóp procentowych decydują się kolejne Banki Centralne (Bank Anglii i Norges Bank).

Giełdy nie lubią niepewności, więc ich reakcje nie są specjalnym zaskoczeniem. Po szaleńczej hossie korekta, a lepiej powiedzieć światowa panika daje o sobie znać.

W Polsce ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2020 roku w porównaniu z lutym 2019 roku wzrosły o 4,7%, co w ujęciu miesięcznym oznacza wzrost o 0,7% wobec oczekiwanych 0,3%. Największą procentową zmianę cen względem roku poprzedniego widzimy na przykładzie wywozu śmieci (aż o 50,6%).

Euro przestało zyskiwać

Tydzień był łaskawszy dla dolara niż euro, a europejską walutę przybiła jeszcze konferencja prasowa po posiedzeniu ECB. Po lekkim odbiciu dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,11.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Szacunki dla niepewności. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.03.2020 - 1źródło: Bankier.pl

Słabsza złotówka

Od połowy lutego kurs w parze EUR/PLN wzrósł o około 12 groszy. Pod koniec tygodnia obserwujemy wzrost ceny euro względem złotówki do poziomu z przełomu września i października 2019 roku. Dziś w parze EUR/PLN mamy średni kurs na poziomie 4,36.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Szacunki dla niepewności. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.03.2020 - 2źródło: Bankier.pl

Dramatów nie ma, ale jest drożej

Aż do czwartku sytuacja wyglądała tak, że złotówka zyskiwała w stosunku do dolara. Dziś sporo zmieniło się na niekorzyść PLN, ale różnice wobec amerykańskiej waluty z całą pewnością nie są dramatyczne. Dziś  kurs dolara do złotego USD/PLN średni kurs wyniósł 3,92.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Szacunki dla niepewności. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.03.2020 - 3źródło: Bankier.pl

Drogo i drożej

Frank w tym tygodniu drożał nieco szybciej niż euro. Szwajcarska waluta wobec wspólnotowej odnotowała pozycję najmocniejszą od 2015 roku. W efekcie kurs franka przekroczył 4,15 zł i był najwyższy od grudnia 2016 roku. Tydzień kończy się średnim kursem CHF/PLN na poziomie 4,12.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Szacunki dla niepewności. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.03.2020 - 4źródło: Bankier.pl

Raczej spokojnie

W tym tygodniu funt stracił w stosunku do dolara, a od początku marca relacja między funtem a złotówką stopniowo oddala nas od ceny 5 zł za jednego funta. Dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 4,90.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Szacunki dla niepewności. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 9-13.03.2020 - 5źródło: Bankier.pl

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Analitycy walutowi Ekantor.pl

Zespół analityków internetowego kantoru wymiany walut Ekantor.pl zajmuje się śledzeniem zmian zachodzących na rynku Forex oraz analizowaniem bieżących danych makroekonomicznych. Wnioski przedstawiane są w postaci komentarzy walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk