• Odbierz prezent
Polski złoty a wyniki II tury wyborów. Euro, dolar, frank i funt droższe czy tańsze? Sprawdź aktualne kursy walut na rynku Forex

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi nieznacznie mocniejszego PLN, głównie na bazie podbicia eurodolara. Brak jest istotniejszej reakcji na wstępne wyniki II tury wyborów prezydenckich w Polsce. Krajowa waluta kwotowana jest następująco: 4,4613 zł wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,9410 złotego kurs dolara USD/PLN, 4,1975 zł kurs franka CHF/PLN oraz 4,9894 złotego kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,315% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wedle exit polls Andrzej Duda uzyskał poparcie 50,4% wobec 49,6% głosujących na Rafała Trzaskowskiego. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy więc założyć, iż dotychczasowy Prezydent wygrał. Tym samym nie zmienił się rynkowy status quo. W scenariuszu zwycięstwa kandydata opozycji istniało ryzyko lekkiego podbicia ryzyka politycznego wokół krajowych aktywów. Nie był to jednak czynnik na tyle znaczący, iż rynek będzie dyskontował dziś jego usunięcie. PLN w dużej mierze pominął wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Polsce. Złoty w większym stopniu zależny jest od wydarzeń na eurodolarze – a tam obserwujemy dziś podbicie podaży wokół dolara. Amerykańska waluta traci na bazie oczekiwań co do lepszego, globalnego makro oraz rosnących statystyk zakażeń COVID19 w południowych stanach USA.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro zarówno globalne jak i lokalnie. Jutro będziemy świadkami zakończenia posiedzenia RPP.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie próby zejścia niżej na parach x/PLN. Scenariusz zauważalnie mocniejszego złotego wydaje się być możliwy jedynie w przypadku wyjścia kursu EUR/USD powyżej 1,1360 USD (słabszy dolar zwyczajowo wspiera nastroje wokół EM).

 

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk