• Odbierz prezent
Polski rząd wprowadzi podatek od sprzedaży detalicznej? Indeks WIG reaguje na złe wieści

Wtorkowy handel zdominowany został w Polsce doniesieniami jakoby Rząd planował wprowadzić podatek od sprzedaży detalicznej już od 1 września bieżącego roku. Według projektu podatek naliczany będzie od tej daty, natomiast obowiązek jego zapłaty będzie przesunięty. Związane jest to z możliwością odwołania się od wyroku Sądu Unii Europejskiej. Pokłosiem tych wieści były spadki na indeksie WIG Odzież -1,34% (najsłabszego dziś indeksu na GPW obok indeksu WIG Górnictwo -1,56%).

Największy wpływ na spadek wartości indeksu

miały walory CCC (-4,91%). Spółka pomimo dużej dynamiki wzrostu sprzedaży w miesiącu czerwcu +60% (621,4 mln) nie uchroniła swoich akcjonariuszy przed spadkami. Inwestorzy pozbywali się akcji spółki obuwniczej nie tylko z uwagi na wspomniany podatek od sprzedaży lecz także z uwagi na marże osiągnięte w czerwcu bieżącego roku. Nie bez znaczenia jest również fakt chęci realizacji zysku na papierach CCC po mini rajdzie trwającym od 17 czerwca, który dał do wczoraj inwestorom zysk ponad 15%.  Pozostali najwięksi reprezentanci indeksu również tracili na wartości do południa (LPP, Dino). Sytuacja na tych walorach poprawiła się jednak w drugiej fazie sesji w Warszawie.

W gronie największych spółek

mocno zachowywały się akcje PZU (3,1%), Alior Banku (2,9%) oraz JSW (2,6%). Zarząd ostatniej spółki podał, że doszedł do porozumienia z organizacjami związkowymi w sprawie wypłat dodatkowych nagród dla pracowników. Koszt tych świadczeń powinien zamknąć się w 163,4 mln zł.

Na szerokim rynku najmocniej rosły akcje Mostostalu Warszawa (21,2%). Przed sesją wezwanie na walory spółki ogłosił jej największy akcjonariusz, hiszpańska Acciona S.A. Proponowana cena za jedną akcję wynosi 3,45 zł. Po wtorkowej cenie zamknięcia (3,71 zł) widać jednak, że niektórzy inwestorzy już grają pod podwyżkę ceny za walor w wezwaniu.

Podsumowując, niezła sesja w Warszawie, podczas której WIG wzrósł o 0,36%, WIG20 o 0,49%. Słabsze były dziś natomiast indeksy średnich (mWIG40 wzrost o 0,18%) i małych spółek (sWIG80 spadek o 0,75%).


Adrian Apanel

Zarządzający funduszami w MM Prime TFI S.A. Odpowiedzialny za wyniki funduszy o strategiach: akcyjnych, obligacyjnych oraz instrumentów alternatywnych.  Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Finanse Międzynarodowe i Bankowość oraz  Dublin Institute of Technology w Irlandii. Pracę zawodową w sektorze finansów rozpoczął w 2004 roku w Domu Maklerskim BZ WBK (obecnie Santander). Później związany z amerykańskim bankiem inwestycyjnym J.P.Morgan oraz trzeciej pod względem wielkości aktywów, włoskiej firmie, Anima Asset Management. Od 2014 roku członek zespołu zarządzania aktywami w MM Prime TFI S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk