• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z polskiej gospodarki

Polski rynek pracy zderzył się ze ścianą. Po raz pierwszy od wielu lat bezrobocie w lipcu, czyli okresie związanym z pracami sezonowymi, nie spadło. Czy w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia będzie ponownie spadać?

 

GUS podał dziś, że stopa bezrobocia utrzymała się w lipcu na poziomie 7,1%, choć ekonomiści oczekiwali nieznacznego spadku – do poziomu 7,0%. Tym samym zakończyła się seria 5 miesięcy z rzędu ze spadkiem bezrobocia. Jest to wciąż najniższy poziom bezrobocia od ok. 26 lat.

 

Bezrobocie w Polsce

bezrobocie

 

Niepokojącym sygnałem jest jednak to, że po raz ostatni bezrobocie nie spadło w lipcu w 2009 roku, czyli na początku pokryzysowego trendu wzrostu bezrobocia (który trwał do 2013 roku). Od ponad 4 lat stopa bezrobocia dynamicznie spada. W 2013 roku, w szczytowym momencie, wynosiła 14,4%.  Polski rynek pracy jest mocno cykliczny – okres wiosenno jesienny wiąże się zwykle ze spadkami bezrobocia, a w styczniu obserwujemy gorszą sytuację na rynku pracy. W ostatnich latach bezrobocie spadało przez większość miesięcy w roku, a spadki wyhamowywały w listopadzie. Tym razem stopa bezrobocia przestała spadać już w lipcu, co może świadczyć o tym, że rynek pracy stał się niezwykle ciasny. Z jednej strony może to być sytuacja alarmująca, wskazująca na wyhamowanie pozytywnej tendencji na rynku pracy. Z drugiej zaś mocno nasycony rynek może w końcu wygenerować presję na szybszy wzrost wynagrodzeń (co w przyszłości może przełożyć się na wzrost inflacji i wzrost stóp procentowych).

Warto w takiej sytuacji przyglądać się danym z rynku pracy w kolejnych miesiącach, gdyż mogą one pokazać nam, czy wyhamowanie spadku bezrobocia w ubiegłym miesiącu związane jest tylko z czynnikami przejściowymi, czy faktycznie w tym roku nie zobaczymy już niższego poziomu bezrobocia. Pozytywnie nastawione jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Elżbieta Rafalska uważa, że brak spadku bezrobocia w lipcu może wynikać z nasycenia rynku pracami sezonowymi i oczekuje, że w kolejnych miesiącach bezrobocie będzie spadać. Silnego spadku bezrobocia oczekuje się szczególnie w październiku, gdy zostanie przywrócony niższy wiek emerytalny. Stopa bezrobocia na ten moment i tak utrzymuje się poniżej założonego na koniec roku przez rząd poziomu 7,2%.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk