• Odbierz prezent
Polski gaming, czyli kolos na jednej nodze. Jak zarobić na nadchodzącej rynkowej przecenie?

Branża gamingowa w Polsce przeżywa właśnie swój „złoty okres”, a wiele wskazuje na to, że może być jeszcze lepiej. Czynnikiem dodatkowo stymulującym całą branżę okazała się być, trochę niespodziewanie, pandemia koronawirusa. Zamknęła ona miliony ludzi w domach, ucinając równocześnie wiele innych źródeł rozrywki za sprawą wprowadzonych w większości krajów lockdownów. Sukces polskiego gamingu znajduje swoje odzwierciedlenie w działalności inwestorów, którzy dzięki wzrostowi notowań polskich spółek gamingowych potrafią osiągać znaczne stopy zwrotu ze swoich inwestycji. Friz, znany i fantastycznie zarabiający polski youtuber, zakomunikował niedawno, że chce przejąć jedną ze spółek obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to jasny sygnał, że polski gaming jest obecnie skrajnie „przegrzany”, a to znaczy, że notowania głównych spółek gamingowych odbiegają w tej chwili od ich faktycznej wartości (inwestorzy płacą za akcje zdecydowanie więcej niż czyniliby to w czasie gorszej koniunktury). Czy przed nami perspektywa potężnych spadków polskich spółek gamingowych? Co może do nich doprowadzić? Spójrzmy, jak obecnie wygląda sytuacja w tej branży.

Polski gaming, czyli kolos na jednej nodze

Kondycja polskiego gamingu oceniana jest zwykle przez pryzmat spektakularnego sukcesu spółki CD Projekt. Seria gier o Wiedźminie zapewniła popularnemu Redsom status giganta, a jednocześnie opinię jednej z najbardziej perspektywicznych spółek gamingowych na świecie (przez długi czas CD Projekt był najwyżej notowaną polską spółką, obecnie zajmuje drugie miejsce, zaraz za Allegro). Sytuacja ta ma jednak swój rewers. Kondycja całej branży gamingowej w Polsce uzależniona jest bowiem od sukcesu jednej spółki. Jakby tego było mało, dalszy sukces tejże spółki zależny jest od sukcesu jednej gry! Mowa oczywiście o Cyberpunku 2077. Wynik sprzedażowy osiągnięty przez ten tytuł zdeterminuje dalszą przyszłość polskiego giganta. Inwestorzy, którzy kupują akcje CD Projekt Red, zdają się dyskontować scenariusz, w którym gra ta osiąga spektakularny sukces. Każdy inny wariant wydarzeń zostanie więc odebrany przez rynek jako duży zawód. Czy najlepszy możliwy scenariusz może stać się faktem? Może. Sukcesy serii „wiedźmińskiej” dowiodły, iż Redsi potrafią tworzyć i bardzo sprawnie sprzedawać międzynarodowe hity. Czy może zrealizować się wariant odwrotny? To także jest bardzo prawdopodobne, spółka CD Projekt Red nie stoi bowiem na tak pewnych fundamentach, jak wydaje się licznym inwestorom. Ponadto problemy tylko tego jednego tytułu wywołają prawdopodobnie lawinę spadków pozostałych polskich spółek gamingowych. Warto zauważyć, że premiery innych istotnych polskich gier zostały przełożone wraz z ogłoszeniem przeniesienia ukazania się Cyberpunka 2077. Stało się tak w przypadku gier Outriders, The Medium, Gamedec oraz Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Mieliśmy więc do czynienia z klasycznym efektem domina. Wystąpił on nieprzypadkowo. Pozostałe spółki liczą na pozytywny efekt „aury” ewentualnego sukcesu gry Redsów. Ponadto nikt w Polsce nie jest obecnie w stanie przebić marketingowego rozmachu CD Projektu. Pozostali pragną więc skorzystać z medialnego rozpędu twórców Wiedźmina.

FXMAG akcje polski gaming, czyli kolos na jednej nodze. jak zarobić na nadchodzącej rynkowej przecenie? przegrzany gaming czy gaming w polsce jest przegrzany 11 bit studios cd projekt cdr cyberpunk 2077 friz debiut spółki gamingowej sygnały spadkowe dla gamingu przecena na gamingu jak zarobić na spadkach spółek gamingowych problemy z cyberpunkiem 2077 hossa gamingowa gbp/usd perspektywy gamingu w polsce czy warto inwestować w spółki gamingowe? branża gamingowa kapitalizacja cdr playway ten square games sytuacja gamingu gamedev polski gamedev w polsce medium opinie opinie o medium wiedźmin iii wiedźmin iii wymagania wiedźmin vs cyberpunk ubisoft akcje ubisoft crunch dying light 2 the medium shadow warrior 3 trendu w gamingu gry na pc switch xbox one cherrypick games akcje cherrypick games notowania cherrypick games spółka pyramid games kolos na glinianych nogach jak zarobić na giełdowej przecenie gamingu? jak zarobić na gameingu? nezwoo dota fortnite friz youtube wchodzi w gaming friz instagram 1

CD Projekt – problemy z „higieną” pracy

Ciekawe dla potencjalnych inwestorów może być zestawienie CD Projektu z Ubisoftem. 19 maja 2020 r. CD Projekt stał się cenniejszy od francuskiego giganta (a przynajmniej tak wynika z notowań giełdowych). Entuzjaści polskiego rynku gamingowego powinni jednak wstrzymać się z otwieraniem szampana. Ubisoft jest bowiem spółką zdecydowanie bardziej dojrzałą. To światowy moloch branży gier z markami takimi jak Heroes of Might and Magic, Assasin’s Creed, Far Cry, Prince of Persia czy Ghost Recon. Firma ta zatrudnia ponadto dziesięciokrotnie więcej osób niż CDP. Najważniejsze jej oddziały rozsiane są po całym świecie (Warszawa, Helsinki, Singapur, Belgrad czy San Francisco). CD Projekt z kolei „zbudowany” jest natomiast na spektakularnym sukcesie Wiedźmina. W skład CDP wchodzą studia deweloperskie w Warszawie, Wrocławiu oraz Krakowie. Redsi wierzą, że Cyberpunk okaże się niebawem marką większą niż seria o Geralcie. Patrząc na nakłady marketingowe, jakie włożono już w Cyberpunka, z mistrzowskim posunięciem zaangażowania do produkcji oraz promocji gry Keanu Reeves’a na czele, jest to jak najbardziej realne. Szefostwo CD Projektu zarządziło nawet niedawno crunch (wzmożoną pracę deweloperów gry, w tym przypadku 6 dni w tygodniu), aby zdążyć z wykończeniem tytułu przed premierą, która po trzykrotnym przełożeniu ma ukazać się ostatecznie 10 grudnia 2020 r. Pierwsze tygodnie od premiery dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy Cyberpunk 2077 osiągnie sukces w porównywalnej do pierwotnych założeń skali.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk