• Odbierz prezent
Polska - stopa bezrobocia i kursy walut. Kurs dolara USD/PLN, euro EUR/PLN, franka CHF/PLN i funta GBP/PLN

24 czerwca o godzinie 10:00 poznaliśmy stopę bezrobocia w Polsce. Wyniosła ona 6,0%, prognozowano 6,1%, natomiast poprzednio było to 5,8%.

Na rynku walutowym mamy do czynienia z niewielkimi osłabieniem się polskiego złotego. Kurs dolara (USD/PLN), euro (EUR/PLN), franka (CHF/PLN) i funta (GBP/PLN) delikatnie wzmacniają się względem złotówki.

Stopa bezrobocia w Polsce w przeszłości

Z punktu widzenia długoterminowego, mamy na polskim rynku do czynienia z bardzo pozytywnym trendem malejącej stopy bezrobocia. Przypomnijmy, że jeszcze w 2013 roku, wynosiła ona ponad 14%, natomiast w 2003 roku ponad 20%. Z takiej perspektywy mamy obecnie do czynienia z komfortową sytuacją na rynku pracy. Jednak przyglądając się zmianą tego wskaźnika w krótkim czasie zauważymy, iż po minimum zlokalizowanym w listopadzie 2019 roku na pułapie 5,0% w kolejnych miesiącach obserwujemy systematyczny wzrost. Ostatni odczyt z maja 2020 roku to już 5,8%.

 Polska stopa bezrobocia

Wykres stopy bezrobocia w Polsce (od 2002 roku)

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN)

Kurs dolara (USD/PLN) zyskuje na wartości w stosunku do polskiego złotego. Obecnie kurs dolara amerykańskiego (USD/PLN) wynosi 3,9424 zł, co stanowi zmianę o +0,20%. Kluczowym wsparciem są dopiero rejony nieco poniżej 3,90 zł.

USD

Wykres 1: kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN) (1 dzień)

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Kurs euro (EUR/PLN) także się osłabia względem polskiego złotego. Kurs euro (EUR/PLN) to obecnie 4,4522 zł, czyli spada o +0,11% w stosunku do poziomu poprzedniego odniesienia.

EUR

Wykres 2: kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN) (1 dzień)

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN)

Kurs franka szwajcarskiego (CHF/PLN) także minimalnie zniżkuje względem polskiego złotego. Kurs franka (CHF/PLN) zmienia się dziś o +0,17% i wynosi 4,1692 zł. Podwójne odbicie od okolic 4,20 może zachęcić rynkowe niedźwiedzie do wyprowadzenie fali spadkowej.

CHF

Wykres 3: kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN) (1 dzień)

Kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN)

Kurs funta brytyjskiego (GBP/PLN) również obniża swoją wartość do polskiego złotego. Jednak i w tym przypadku jest to niewielki spadek. Kurs funta GBP/PLN notuje dzisiaj zmianę o +0,03%, co daje wartość 4,9226 zł.

GBP

Wykres 4: kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN) (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Niemcy i Francja - wskaźniki PMI

Strefa Euro - PMI dla usług i przemysłu

Wielka Brytania - wskaźnik PMI

USA - PMI i rynek nieruchomości

Nowa Zelandia - stopy procentowe

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk