• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Polska rajem podatkowym
Z artykułu dowiesz się:

- Jak Polska prezentuje się na tle nnych krajów OECD pod względem podatków

Według danych OECD poziom podatków w Polsce jest niższy niż przeciętny poziom wśród członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD).

 

W zestawieniu przedstawiono przychody z podatków w relacji do PKB. Przeciętny odsetek dla krajów zrzeszonych w OECD to 34,4%. W przypadku Polski odsetek ten jest niższy i wynosi 31,9%, z tym wynikiem Polska plasuje się w dolnej połowie zestawienia, obok krajów takich jak Nowa Zelandia (32,4%) czy Słowacja (31%).

 

Według przedstawionej miary, krajem o najwyższym poziomie podatków wśród członków OECD jest Dania, w przypadku której przychody z podatków stanowią ponad połowę PKB - 50,9%. Wysoko plasują się również Francja (45,2%) i Belgia (44,7%). Należy zwrócić również uwagę na obecność w czołówce krajów skandynawskich.

 

Najniższy poziom podatków odnotowujemy w krajach Ameryki Łacińskiej: Meksyk - 19,5% i Chile 19,8%. Blisko jest również Korea (24,6%), USA (26%) i Szwajcaria (26,6%).

 

Poniższa tabela zawiera wszystkie dane. Dane pochodzą z 2014 roku:

FXMAG forex polska rajem podatkowym 1

Żródło: opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych przez CNN

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk