• Odbierz prezent
inflacja
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty dotyczące inflacji w Polsce

Poniedziałkowy kalendarz publikacji makroekonomicznych nie obfituje zazwyczaj w istotne publikacje, które mogłyby wywołać większe ruchy na rynku. Jednym  najciekawszych wydarzeń w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym były dane dotyczące inflacji w Polsce.

 

Dane dotyczące inflacji są niezwykle istotne ze względu na ich wpływ na kształtowanie się polityki pieniężnej. W obliczu zmiany na stanowisku szefa NBP perspektywa cięcia stóp procentowych w Polsce staje się bardziej prawdopodobna. Ustępujący prezes Marek Belka nie był zbyt skłonny do luzowania polityki pieniężnej, ale jego następca Adam Glapiński ma bardziej gołębie podejście.

 

Dane, które poznaliśmy o 14:00 wskazały, że w Polsce nadal utrzymuje się deflacja, ale jest ona słabsza niż w poprzednim miesiącu. Mimo wszystko jest to 23 miesiąc z rzędu z ujemną roczną dynamiką cen konsumentów.

 

Inflacjia (CPI r/r)

FXMAG forex polska - poprawa wskaźników inflacji, dynamika cen wciąż ujemna 1

 

W maju ceny spadały o 0,9% w ujęciu rok do roku, choć prognozy zakładały, że wskaźnik CPI poprawi się w mniejszym stopniu i wzrośnie z poziomu -1,1% do 1%. W ujęciu miesięcznym ceny zgodnie  prognozami wzrosły o 0,1%.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk