• Odbierz prezent
Polska: padł rekord zakażeń i zgonów w 4 fali pandemii w Polsce – co zrobi z tym Rząd? USA: gospodarka znów się rozpędza!
fot. freepik.com

Wiadomości zagraniczne 

USA: solidny wzrost zatrudnienia wg ADP i dobra koniunktura w przemyśle w listopadzie. Według raportu firmy ADP Employer Services w listopadzie powstało 534tys. miejsc pracy przy konsensusie 525tys. i 570tys. w poprzednim miesiącu. Odczyt ten dobrze rokuje odnośnie oficjalnych danych o zatrudnieniu (payrolls), które zostaną opublikowane w piątek. Spodziewamy się powstania 550tys. etatów.

Barometry koniunktury w przemyśle za listopad (indeksy ISM i PMI) wskazują na utrzymujące się ożywienie, gdyż wyraźnie przekraczają 50pkt. Indeks ISM wyniósł 61,1pkt blisko konsensusu 61 i 60,8 w poprzednim miesiącu. Natomiast indeks PMI sięgnął 58,3 (wstępnie 59,1) wobec 58,4 w październiku. Poprawie aktywności gospodarczej sprzyja minięcie szczytu 4 fali pandemii w 3kw21 oraz stopniowe rozładowywanie się zaburzeń w łańcuchach dostaw. Azja poluzowała restrykcje covidowe po letnim szczycie, ale jednak wciąż daleko od normalności. Silny popyt na pracę wymusza wzrosty wynagrodzeń i pozwala na wzrosty cen konsumenta.

Wczorajsze dane sugerują przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w USA w 4kw21 do około 6,5%

Inflacja również może przyśpieszyć do tego poziomu. Uprawdopodabnia to scenariusz szybszego zakończenia programu QE i rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych w lecie 2022. Dużo będzie jednak zależeć od dolegliwości wariantu omikron koronawirusa. Wczoraj potwierdzono jego pierwszy przypadek w USA.

Wiadomości krajowe

Covid-19 w Polsce: Dobowy rekord zakażeń i zgonów w 4 fali

Wczoraj zarejestrowano 29,1tys. nowych przypadków Covid-19 i w Polsce w porównaniu do średniej siedmiodniowej wynoszącej 23,3tys. W ujęciu tydzień do tygodnia odnotowano wzrost o 2,4%, co może oznaczać, że jesteśmy blisko szczytu tej fali zakażeń. Liczba zgonów wyniosła 570 osób (również rekord w 4 fali pandemii), wyraźnie powyżej średniej 7-dniowej (352 osoby). W szpitalu przebywało 21,3tys. osób, z czego 1,9tys. pod respiratorem, tydzień temu było to odpowiednio 19,1tys. i 1,7tys.

Wiceminister Zdrowia W. Kraska powiedział, że szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia. Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Pfizer/BioNTech kilka dni temu. Zapowiedział również powszechne testy dla osób z grup zawodowych, które najbardziej są narażone na zakażenie, min. medycy, nauczyciele, urzędnicy. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2-3 badanych próbkach, które mogą być odmianą omikron koronawirusa. Do tej pory nie odnotowano w Polsce tego wariantu.

Wczoraj weszły w życie obostrzenia dotyczące limitów osób w miejscach publicznych (m.in. sklepy, placówki kultury, restauracje, kościoły), które będą obowiązywać do 17 grudnia.

PMI: Wzrost produkcji przyspiesza, ale presja cenowa się utrzymuje

W listopadzie wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł z 53,8 do 54,4pkt, tj. najwyższego poziomu od sierpnia. Według badania produkcja zwiększyła się 10 miesiąc z rzędu, a tempo tego wzrostu przyspieszyło. Wzrosły także zamówienia z kraju, choć niektóre firmy raportowały spadek popytu z uwagi na rosnące ceny. Zamówienia z zagranicy skurczyły się natomiast trzeci miesiąc z rzędu. Firmy raportowały także dalszy wzrost cen ich produktów. To przede wszystkim efekt silnie rosnących kosztów – te w listopadzie ponownie podniosły się w najszybszym tempie od lipca. Firmy nadal raportowały problemy z dostępnością surowców i półproduktów, co skutkowało dalszym wydłużeniem się czasu dostaw. Ankietowani podkreślali również niedobory siły roboczej.

Wyniki PMI potwierdzają scenariusz dalszego wzrostu cen. Rosnące koszty, przy silnym popycie z kraju, umożliwiają firmom podnoszenie cen swoich produktów. Znajdzie to odzwierciedlenie m.in. w danych o inflacji za grudzień. Spodziewamy się, że CPI przekroczy wówczas 8%r/r.

Prezes NBP deklaruje zdecydowaną walkę z inflacją, ale nie kosztem istotnego wzrostu bezrobocia

Prezes NBP A. Glapiński powiedział, że inflacja jest głównym przedmiotem zainteresowania NBP i rządu. Według prognoz NBP powinna maleć po 1kw22 i będzie około 5-procentowa. Według A. Glapińskiego inflacja nie jest przejściowa, lecz uciążliwa. Zapowiedział walkę z podwyższoną inflacją, ale nie kosztem istotnego wzrostu bezrobocia. Według Prezesa NBP zmiany stóp procentowych nie oddziałują na bieżącą inflację, lecz kilka kwartałów do przodu. A na bieżącą inflację można oddziaływać obniżając podatki, ale przekłada się to na mniejsze wpływy do budżetu.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk