• Odbierz prezent
prognozy dla Polski
Z artykułu dowiesz się:

- Co mówi raport Banku Światowego

Bank Światowy podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2018 rok. To dobra informacja dla naszej gospodarki. Wcześniejsze prognozy były nieco słabsze.

 

W najnowszym raporcie Banku Światowego czytamy, że zaktualizowana prognoza poparta jest lepszą od oczekiwań sytuacją w strefie euro, która wspiera eksport. Dodatkowym czynnikiem poprawiającym dane, jest historyczny spadek bezrobocia w Polsce oraz wzrost płac i konsumpcji. Dzięki tym czynnikom Bank Światowy postanowił podnieść prognozy. PKB Polski w 2018 roku ma wzrosnąć o 4%, w 2019 3,5%. Zaś w 2020 o 3,1%. Październikowe prognozy wskazywały na niższy wzrost o 3,6%. Choć prognozy są entuzjastyczne, grono specjalistów uważa, że takie tempo jest nie do utrzymania, a kolejne lata będą wykazywać się wyhamowaniem.

W raporcie Banku Światowego zwrócono także uwagę na globalną gospodarkę. W roku bieżącym ma przyspieszyć o 3,1%. Do tego ma przyczynić się handel międzynarodowy, inwestycje i wzrost cen surowców.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk