• Odbierz prezent
Polska gospodarka mocniejsza niż szwedzka

Lata wysokiego wzrostu gospodarczego pozwoliły nam awansować w rankingu największych gospodarek świata. OFE zostanie ostatnie zamknięte, a środki trafią na IKE. Zadłużenie Chin dalej rośnie by podtrzymać wzrost PKB.

Polska 22. gospodarką świata

Po ostatnich wysokich wzrostach PKB okazało się, że gospodarka Polski awansowała w światowym rankingu. Dzięki wyprzedzeniu Argentyny i Szwecji jest obecnie 22 największa na świecie. W przypadku Argentyny warto zwrócić uwagę, że jest to również zasługa kryzysu i spadku PKB. W Europie wyprzedza na tylko 6 państw. Warto przypomnieć, że to ranking bazujący na całkowitym PKB a nie takim na mieszkańca dlatego udało się wyprzedzić Szwecję. W parametrze przeliczonym na mieszkańca znajdujemy się znacznie dalej, ale w tym wypadku wynik jest mocno zniekształcony przez bardzo małe a bogate kraje.

Znamy los OFE

Od dawna mówiło się o tym, że wraz z nowymi planami emerytalnym rządu pożegnamy się z OFE. Tak też się dzieje. Środki z OFE trafią na Indywidualne Konta Emerytalne. Państwo pobierze opłatę 15%, nie do końca co prawda wiadomo za co. Główna jednak zmiana to fakt, że Państwo nie będzie musiało przekazywać części środków do OFE. W rezultacie do czasu gdy wpłaty do OFE wyraźnie przekraczały wypłaty z OFE będzie to korzystne dla budżetu. W dalszej przyszłości jednak całość będzie pochodzić z budżetu. Tą lukę mają jednak zakryć IKE. Rynki walutowe przyjęły tą wiadomość w miarę neutralnie. Spadki było widać za to na giełdzie. Nie ma się co dziwić skoro środki inwestowane w OFE tam właśnie trafiały a teraz nie będą.

Chińczycy znów się zadłużają

Polityka gospodarcza w Chinach nastawiona jest na jeden parametr - wzrost PKB. Gdy był wysoki władze próbowały ograniczać nadmierne zadłużenie. Teraz gdy widać pewne sygnały spowolnienia w związku z wojną handlową bardzo szybko zapomniano o ograniczaniu zadłużenia. Gwałtownie rosną zarówno kredyty osób fizycznych jak i emisje obligacji przedsiębiorstw. Wielu analityków wskazuje na negatywne konsekwencje takich działań. Jednym z nich jest tworzenie się baniek spekulacyjnych. Obserwatorzy wskazują na rynek nieruchomości, gdzie ceny znów rosną powyżej 10% w skali roku. Juan na razie zachowuje się stabilnie i utrzymuje wartość po odbiciu z przełomu roku 2018 i 2019.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

11:00 - Niemcy - indeks instytutu ZEW,

15:15 - USA - produkcja przemysłowa.


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk