• Odbierz prezent
Polska giełda w końcu zachowuje się lepiej! Ogromne wzrosty notowań PGE oraz Aliora napędzają GPW

]Większość głównych rynków europejskich, z wyjątkiem Włoch, notowała w środę niezbyt duże wzrosty, mieszczące się w przedziale 0,3-0,5%. Polska giełda zachowywała się wyraźnie lepiej. Informacje, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć 18 mld zadłużenia związanego z elektrowniami węglowymi wywołała entuzjazm na spółkach energetycznych, owocując wzrostem notowań PGE o 9,2%, a WIG Energia o 6,7%. Świetną sesję miały banki (wzrost WIG Banki o 2,5%), wiedzione przez zwyżkę Aliora po wynikach o 8,3%. WIG20 zyskał 1,5%, mWIG40 1,2%, a sWIG80 o 0,7%. Dla najszerszego indeksu (WIG) oznaczało to około dwuletnie szczyty, na co niezerowy wpływ na pewno miało też ogłoszenie stopniowego łagodzenia restrykcji w maju.

S&P500 straciło 0,1%, a NASDAQ 0,3% i to pomimo faktu,

że FOMC zrobiło dokładnie to, czego od niego oczekiwano. Jerome Powell stwierdził, że jest zbyt wcześnie, by mówić o jakimkolwiek zacieśnieniu polityki monetarnej, wzmacniając oczekiwania, że informacje o ewentualnym ograniczaniu QE zostaną zaprezentowane światu dopiero na lipcowym posiedzeniu Komitetu lub w Jackson Hole w sierpniu. Dolar jest najsłabszy od dwóch miesięcy, rentowności pozostały w ryzach w okolicach poziomu 1,6% pomimo silnych wzrostów cen surowców, głównym problemem wydaje się aktualnie podaż wynikająca z chóru negatywnych przepowiedni banków inwestycyjnych. „Smart money” ograniczaj zaangażowanie w akcje, zgodnie spodziewając się korekty przed końcem kwartału, tego rodzaju tezę stawiają też najważniejsi brokerzy (JP Morgan, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Deutsche Bank).

U jej źródeł stoi przede wszystkim oparta o historię zasada,

że kupowanie akcji w szczycie wzrostu PKB okazuje się zazwyczaj złym pomysłem. O ile faktem jest, że w ujęciu amerykańskim (zannualizowane k/k) dynamika PKB będzie w 2Q2021 zapewne dwucyfrowa i praktycznie niemożliwa do powtórzenia, sami zakładamy, że specyfika obecnej sytuacji (nie mające precedensu efekty bazy), w połączeniu z tym, że w wielu gospodarkach świata odbicie dopiero się rozpoczyna, może sprawić, że tym razem giełda zachowa się inaczej niż zazwyczaj. Oczywiście do zakupów zachęca też z kontrariańskiej perspektywy ta pełna zgodność, chłodząca sentyment.

Giełdy azjatyckie wyraźnie dziś zyskują,

podobnie jak notowania kontraktów futures. Notowania w Azji wspierają dostawcy Apple, które rosło w handlu posesyjnym o 2,4% po bardzo dobrych wynikach. O ponad 6% rósł po wczorajszym zamknięciu Facebook, a pozytywne niespodzianki z tych dwóch spółek właściwie gwarantują dziś dobrą sesję na NASDAQ. Jeżeli dzisiaj po zamknięciu podobną formę jak dwaj giganci utrzyma Amazon, zawahanie indeksów może okazać się bardzo chwilowe. O to, kto odkupi akcje od sprzedających je funduszy nie ma się co obawiać, ogłoszone programy buybacków Alphabetu i Apple to odpowiednio 50 mld USD oraz 90 mld USD.


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk