• Odbierz prezent
Polska Turcja EUR/PLN kurs euro UE kurs złotego

Jak układają się relacje Polski z Unią Europejską? Czy Polska powtórzy scenariusz Turcji? Jakie są perspektywy dla polskiej waluty?

 

Sytuacja w Polsce

Murray Gunn – szef Global Research w Elliot Wave International podzielił się swoimi przemyśleniami na temat sytuacji Polski, zadając pytanie: „Czy Polska jest drugą Turcją?”. W swoim mailu przedstawił następujące prognozy:

„Nasze prognozy dla polskiego złotego sugerują, że rozwijający się autorytaryzm w Polsce prawdopodobnie przyspiesza. W ciągu ostatnich kilku lat ludzie na świecie są coraz bardziej zdenerwowani. Jest to szczególnie wyraźne na peryferiach Europy, gdzie w krajach takich jak Turcja i Węgry rządy nie tolerują ludzi, którzy nie zgadzają się z nimi. Po długich negatywnych trendach w nastrojach społecznych, tzw. „rewolucja populistyczna” miała także wpływ w postaci wyborów rządów we Włoszech i w Polsce, które mają radykalne poglądy. W przypadku Polski polityka partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość to reorganizacja systemu sądowego przez zmuszanie sędziów do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Jak argumentuje Unia Europejska, ma to na celu zwiększenie wpływów politycznych w polskim systemie prawnym. W ostatnim czasie Unia Europejska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko polskiemu rządowi, który pozostaje nieprzejednany w tej kwestii. To bardzo prawdopodobne, że Polska jest na drodze izolacji.

W gruncie rzeczy wykres złotego w stosunku do euro sugeruje, że Polska może być w takim samym zagrożeniu, jak Turcja. Wieloletnia konsolidacja zakończyła się na początku tego roku. Wygląda na to, że euro wyskoczy do góry w stosunku do złotego. Można oczekiwać, że będzie temu towarzyszyć dalsze załamanie w relacjach międzynarodowych z Warszawą.”

 

Kurs złotego na przestrzeni lat

 

FXMAG biznes polska drugą turcją? prześwietlamy kurs euro do złotego oraz dług zagraniczny polski! polska turcja ue eur/pln kurs euro 1

Źródło: moneymaven.io/mishtalk

 

Powyższy wykres pokazuje zmienność złotego. Można tu zauważyć następujące zależności:

  • pomiędzy majem 2001 r. a styczniem 2004 r, kurs złotego obniżył się o 33% względem euro,
  • pomiędzy styczniem 2004 r. a majem 2008 r. kurs złotego wzrósł o 54%,
  • pomiędzy majem 2008 r. a styczniem 2009 r. kurs złotego spadł o 35%.

 

Polska walczy z Unią Europejską

Agencja Bloomberg w krótkim wyjaśnieniu pomaga zrozumieć kwestię zmagań Polski z Unią Europejską:

Od prawie trzech lat Unia Europejska walczy z Polską na dwóch frontach. Unia Europejska zmierza w kierunku postępowania dyscyplinarnego, które może prowadzić do ukarania polskiego rządu za nieprzestrzeganie standardów demokratycznych. Stawką jest wartość polskich aktywów  (złoty zwykle osłabia się, kiedy konflikty z Unią Europejską eskalują) oraz spójność samej Unii.

  • Co spowodowało działanie Unii Europejskiej?

Ustawa ustalona przez polski parlament weszła w życie, usuwając około dwóch piątych sędziów Sądu Najwyższego i dając politykom większą kontrolę nad Krajową Radą Sądownictwa, która decyduje o nominacjach sędziów. Według Komisji Weneckiej, prawo to poważnie zagraża niezależności wszystkich elementów polskiego sądownictwa.

  •  Jakie są możliwe kary?

Jeśli cztery piąte członków Unii Europejskiej to zatwierdzi, polskie standardy prawne zostaną poddane monitorowaniu przez rządy państw członkowskich w ramach Rady Unii Europejskiej. Jeśli naruszenie standardów będzie się nadal utrzymywać, pozostali członkowie mogą zawiesić niektóre prawa przysługujące Polsce jako członkowi Unii Europejskiej, w tym prawo głosowania w decyzjach zbiorowych. Takie rozwiązanie jednak wymagałoby jednogłośnego poparcia 27 krajów Unii Europejskiej.

  • Czy Polska ma sojuszników?

Tak, ma wsparcie Węgier. Premier Viktor Orban kieruje swym krajem w podobny nieliberalny sposób. Gdyby przyszło głosować nad sankcjami, może opowiedzieć się po stronie Polski. Inne byłe kraje komunistyczne, takie jak Czechy, Słowacja czy Rumunia, odeszły od głównego nurtu Unii Europejskich przez odrzucenie przyjęcia uchodźców oraz pozycję wysoko postawionych urzędników, która nie pozwala na pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

  • Czy to oznacza, że sankcje są mało prawdopodobne?

Tak, jednak w miarę eskalacji konfliktu, Unia Europejska oddzielnie rozważa ograniczenie dostępu do funduszy na rozwój w budżecie od 2020 r. dla krajów, które nie respektują jej wartości. Taka decyzja może mocno uderzyć w Polskę, ponieważ jest ona największym beneficjentem unijnego budżetu, który może wynieść 1,28 bln euro w latach 2021-2027. Te pieniądze wspomagały siłę polskiej gospodarki, przyczyniając się do wzrostu PKB Polski o 1 punkt procentowy w każdym roku.

  • Co ten spór może znaczyć dla rynków?

Podczas, gdy Polska gospodarka jest silna, złoty pozostaje w tyle za większością innych krajów tego regionu. Waluta ta okazała się wrażliwa na eskalację konfliktu, co okazało się podczas protestów w lipcu 2017 r., a także wtedy, gdy pojawiły się obawy o rating Polski.

Krytyczny stosunek Komisji Europejskiej podważa status Polski jako bezpiecznej inwestycji.

 

Polski dług zagraniczny

Jak stwierdził autor bloga ekonomicznego - Mike Mish Shedlock, zadłużenie zagraniczne Polski jest tak samo niekorzystne jak w przypadku Turcji. Jeśli Unia Europejska ograniczy pomoc dla Polski, istnieje duże prawdopodobieństwo, że złoty znajdzie się pod presją. Niezależnie od tego, złoty może znaleźć się pod presją ze względu na obawy dotyczące długu zagranicznego.

 

FXMAG biznes polska drugą turcją? prześwietlamy kurs euro do złotego oraz dług zagraniczny polski! polska turcja ue eur/pln kurs euro 2

Źródło: TRADINGECONOMICS.COM

 

Na razie jeszcze Polska nie jest drugą Turcją. Jest członkiem Unii Europejskiej. Może dobrowolnie opuścić Unię Europejską, ale nie może zostać z niej wyrzucona.

Obstawianie spadków złotego w stosunku do euro wydaje się rozsądnym pomysłem, ale raczej jeszcze nie tak szybko.

 

Źródło: Mike Mish Shedlock (moneymaven.io/mishtalk)

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk