• Odbierz prezent
Polska w grupie rynków rozwiniętych
Z artykułu dowiesz się:

- Jaka jest deccyzja agencji FTSE Russell

Dla Polskiej gospodarki to bardzo dobry komunikat. Agencja FTSE Russell zakwalifikowała Polskę do rynków rozwiniętych (Developed Markets), tym samym awansowaliśmy z grup rynków rozwijających się (Emerging Markets).  

 

FTSE Rusell co roku ogłasza wyniki klasyfikacji państw i ich rynków pod względem statusu rozwoju. Co to oznacza dla Polski? Według Marka Dietla, nowego Prezesa GPW, wprowadzenie Polski do tak wysokiej rangi – 25 najlepiej rozwiniętych, jest dobrym sygnałem dla naszego rynku kapitałowego. GPW w stosunku do decyzji FTSE Russell wystosowała komunikat, w którym czytamy: 

"To pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej. (…)Przekwalifikowanie Polski do rynków rozwiniętych to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju. Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę”. 

Procedura kwalifikacji danego państwa i ocena statusu jego rozwoju opiera się o kilka kryteriów: 

- otoczenie regulacyjne, 

- infrastruktura i jakość rynku kapitałowego, 

- system depozytowo – rozliczeniowy, 

- rozwój rynku instrumentów pochodnych. 

 

Biorąc pod uwagę te powyższe, Polska awansowała do grona państw, takich jak Niemcy, Francja, USA, Japonia.  

 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk