• Odbierz prezent
Polsce bliżej do podwyżki stóp procentowych niż do luzowania?
Z artykułu dowiesz się:

- Czy możemy spodziewać się podwyżek stóp procentowych w Polsce

Jerzy Osiatyński, członek RPP, uważa, że Polsce wkrótce bardziej potrzebne będzie zacieśnianie polityki pieniężnej niż jej luzowanie. Wszystko zależy jednak od nastawienia innych członków Rady Polityki Pieniężnej.

 

Osiatyński zasiada w RPP od grudnia 2013 roku, został powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zastąpił w niej Zytę Gilowską, która zrzekła się funkcji członka Rady. Wcześniej był członkiem Narodowej Rady Rozwoju, do której powołał go prezydent Lech Kaczyński.

Wkrótce Osiatyński zostanie jedynym członkiem RPP nie powołanym przez obecną partię rządzącą. Fakt ten jest istotny z tego względu, że w przedwyborczej kampanii PiS nie krył się z tym, że skłania się ku luzowaniu polityki pieniężnej. Osiatyński mówiąc o możliwej potrzebie zacieśniania polityki trafia ze swoimi przemyśleniami na bardzo trudny grunt.

 

W rozmowie z agencją Bloomberg, Osiatyński ocenił, że okres deflacji może potrwać aż do II kwartału bieżącego roku. Stwierdza przy tym, że szybszego wzrostu inflacji należy się spodziewać dopiero w 2017 roku.

"Okres stabilizacji stóp procentowych raczej przedłuża się. To będzie czas bacznego przyglądania się i zwracania uwagi na sygnały ze sfery polityki fiskalnej. Jesteśmy w trybie oczekiwania na zmiany z perspektywą zacieśniania polityki monetarnej aniżeli luzowania" - powiedział dziś Osiatyński. Jego zdaniem, od 2017 r. finanse publiczne będą "trudne do utrzymania na smyczy". Jak twierdzi, nowi członkowie RPP mogą nie być przekonani do zacieśniania polityki monetarnej.

 

Złoty jest niedowartościowany

Członek RPP odniósł się również do obecnej sytuacji polskiej waluty. Uważa on, że ostatnie osłabienie nie jest zapowiedzią trwałej tendencji.

"Poważni i długoterminowi inwestorzy wiedzą na pewno, że złoty jest wyraźnie niedowartościowany" - powiedział.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk