Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe | 15:41 25 sierpień 2022
Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RPP wyraźnie zwiększyła skalę zaostrzania polityki pieniężnej w trakcie 2q22, podwyższając stopy procentowe NBP o 250pb, w tym referencyjną do 6,00%. Obecny cykl podwyżek stóp jest najszybszy i największy od przyjęcia strategii bezpośredniego celu inflacyjnego w 1998.

Rada zaczęła wiązać wielkość pojedynczych podwyżek z bieżącą inflacją (np. zaskakujące 100pb w kwietniu po danych nt. skoku inflacji w marcu), co ma zakotwiczać oczekiwania inflacyjne. Po posiedzeniu RPP w czerwcu prezes NBP zasygnalizował, że „zbliżamy się do końca cyklu podwyżek stóp”, który był dotąd dość „drastyczny”.

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 1

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 1

 

Reklama

 

PROGNOZA ŚREDNIOTERMINOWA

Zakładamy, że RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Rada będzie jeszcze chciała reagować na wzrost bieżącej inflacji, aby zakotwiczać oczekiwania inflacyjne. Dlatego przewidujemy wzrost stóp NBP o 100pb w 3q22 (stopa referencyjna do 7,00%), w dwóch ruchach po 50pb w lipcu i wrześniu. Bilans ryzyka dla takie scenariusza jest asymetryczny w stronę większej liczby i skali podwyżek ze względu na zachowanie bieżących procesów inflacyjnych (możliwe, że szczyt inflacji nastąpi wyżej i później) oraz ewentualną presję na złotego związaną ze zdecydowanym zaostrzaniem polityki pieniężnej Fed.

Widzimy jednak szereg argumentów za przyjęciem bardziej ostrożnego podejścia. Po pierwsze, skala dotychczasowego zaostrzenia polityki pieniężnej była drastyczna i przyczyni się do znacznego schłodzenia koniunktury (recesja od 3q22 do 1q23), co widać już bardzo wyraźnie na rynku kredytowym i mieszkaniowym, ale coraz mocniej również w zachowaniu konsumentów.

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 2

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 2

Naszym zdaniem RPP może się liczyć z tym, że obecny cykl podwyżek będzie bardziej kosztowny dla wzrostu niż wynika z dawnych szacunków (wg badań NBP wzrost WIBOR3M o 1pp po 3-5 kwartałach obniża dynamikę PKB o 0,2-0,4pp, a inflację o 0,2-0,3pp). Szybka i duża skala podwyżek może implikować występowanie nieliniowego wpływu (każda kolejna podwyżka coraz bardziej osłabia wzrost). W szczególności silniejsza niż modelowo może być reakcja popytu gospodarstw domowych, które częściej niż dekadę temu korzystają z kredytów mieszkaniowych (ich relacja do PKB wzrosła z 7% w 2010 do 16% w 2021).

Reklama

Po drugie, warunki monetarne w Polsce będą dalej zacieśnianie nawet bez dalszych podwyżek stóp NBP, za sprawą indeksacji umów kredytowych, zaostrzenia polityki kredytowej na skutek rekomendacji KNF oraz podwyżek stóp procentowych SNB i EBC (ponad 20% kredytów mieszkaniowych w Polsce to kredyty walutowe). Po trzecie, po „zielonym świetle” dla KPO krajowa waluta zachowuje się jak czeska korona, a nie węgierski forint, co oznacza, że można ograniczyć premię za ryzyko wymaganą przy agresywnej polityce Fed. Testem dla opcji zakończenia cyklu podwyżek stóp NBP będzie zapowiadana zmiana polityki CNB pod wodzą nowego, ultragołębiego prezesa (A.Michl).

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 3

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 3

 

 

ŹRÓDŁA NIEPEWNOŚCI DLA PROGNOZY

Główne czynniki niepewności dla prognozy stóp procentowych to: (1) decyzje Fed i EBC; (2) kształtowanie się scieżki inflacji; (3) tempo/skala pogorszenia koniunktury.

Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 4

Polityka pieniężna w Polsce: RPP zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych - 4

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Kwartalnik Ekonomiczny 2q22. Analizy Makroekonomiczne”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

wiadomości kiedy podwyżka stóp procentowychInformacje podwyżka stóp procentowych w polsce wysokość stóp procentowych w polsce ustala wysokość stóp procentowych w polsce podwyżka stóp procentowych a kurs waluty co daje podwyżka stóp procentowych prognoza stóp procentowych w polsce historia stóp procentowych w polsce kiedy podwyżka stóp procentowych w polsce kiedy podwyżka stóp co oznacza podwyżka stóp procentowych podwyżka stóp a waluta podwyżka stóp w polsce podwyżka stóp a giełda podwyżka stóp rpp podwyżka stóp wzrost stóp procentowych w polsce co wpływa w polsce na wysokość stóp procentowych? podniesienie stóp procentowych w polsce podwyżki stóp procentowych w polsce zmiany stóp procentowych w polsce obniżenie stóp procentowych w polsce wartości stóp procentowych w polsce rodzaje stóp procentowych w polsce perspektywa stóp procentowych w polsce zmiana stóp procentowych w polsce poziom stóp procentowych w polsce do ustalanych przez radę polityki pieniężnej stóp procentowych w polsce należą podwyżka stóp procentowych 2022 konferencja prezesa nbp nbp konferencja prasowa konferencja prasowa prezesa nbp prezes nbp konferencja nbp glapiński konferencja kiedy konferencja nbp konferencja prezesa nbp na żywo konferencja prasowa nbp w polsce wysokość stóp procentowych ustala wysokość stóp procentowych ustala w polsce nbp konferencja konferencja nbp live konferencja Adama Glapińskiego adam glapiński konferencja konferencja glapiński glapiński konferencja prasowa nbp glapiński konferencja konferencja glapińskiego konferencja prasowa glapińskiego podwyżka stóp procentowych aktualna wysokość stóp procentowych w Polsce konferencja nbp konferencja w nbp glapiński konferencja lipcowa podwyżka stóp procentowych
Reklama

Czytaj dalej