• Odbierz prezent
Politycy sterują ropą, ropa steruje giełdami. WTI rośnie o 7%

Donald Trump rozbudził wczoraj nastoje inwestorów po tym, jak zatweetował o oczekiwaniu i nadziei na ograniczenie wydobycia ropy o przynajmniej 10 mln baryłek dziennie przez Rosję i Arabię Saudyjską. Wiadomość ta, wsparta komunikatem o zwołaniu pilnego zebrania grupy OPEC plus Rosja, doprowadziła do gwałtownego odbicia notowań czarnego złota. Miało to również przełożenie na wzrost głównych indeksów giełdowych na świecie, które jednak cofnęły się w późniejszej fazie notowań, po doniesieniach o rewizji budżetu Federacji Rosyjskiej uwzględniającej cenę ropy na poziomie $20 za baryłkę. Pomimo korekty, na zakończenie czwartkowej sesji ropa WTI w Nowym Jorku zdrożała o rekordowe 25 %!

Duża zmienność na rynku ropy

Przed rozpoczęciem piątkowych notowań na rynek napłynęła informacja o planowanej redukcji wydobycia przez Arabię Saudyjską nie o 9 mln, a do 9 mln (z 12 mln baryłek obecnie). Wiadomość ta oczywiście spowodowała osunięcie się kursu ropy, jednak do czasu, gdy inne kraje również zaczęły spekulować o ograniczeniu wydobycia najpopularniejszego z paliw. Co więcej, wsparciem dla surowca okazał się komunikat z ministerstwa energetyki Azerbejdżanu, który to informował o telekonferencji krajów OPEC+, zaplanowanej na najbliższy poniedziałek. Rynek spekuluje, że pierwsze decyzje dotyczące cięć wydobycia mogą zostać podjęte właśnie podczas tej telekonferencji. Ropa WTI w momencie pisania komentarza rośnie o 7%.

Rewelacje z rynku ropy mają oczywiście przełożenie na rynki giełdowe. Bardzo dobrze zachowują się akcje spółek wydobywczych, ale i rafinerii. W Polsce na zamknięciu akcje Lotosu wzrosły do 59,28 zł (+8,29%), a PKN Orlen do 60,86 (+1,1%).

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk