• Odbierz prezent
Bitcoin Lightning Network NFC

Deweloper Igor Cota pracuje nad rozwiązaniem usprawniającym płatności w Bitcoinie. Łączy ono standardy NFC i Lightning Network. Jakie mogą być korzyści z takiego rozwiązania?

                                                                                     

Rozwiązanie przyszłości

Wyobraźmy sobie przyspieszenie szybkości transakcji w Bitcoinie do milionów na sekundę. A następnie wyobraźmy sobie nieporęczny interfejs wiersza poleceń. To jest przepaść, która dzieli możliwości najlepszego jak do tej pory rozwiązania skalującego Bitcoina – Lightning Network i obecny stan tego projektu. Pomimo, że jest to trudne, deweloperzy robią postępy w projektach, aby uczynić system płatności łatwiejszym do używania. Jeden z nich - Igor Cota – zaproponował połączenie Lightning z technologią płatności, które może wydawać się bardzo futurystyczne.

Technologia płatności NFC (near-field communication) może pozwolić użytkownikom płacić za nabywane towary poprzez zbliżenie smartfona na odległość jednego cala od terminala. To nie jest nowy pomysł na szybkie płatności. Płatności oparte na NFC przyjęły się w Azji i Europie – nie tylko na smartfonach, ale także dzięki czipom wbudowanym w karty płatnicze. Podczas gdy większość mieszkańców USA pozostaje w tyle z przyjęciem technologii NFC w płatnościach, to dotychczasowi użytkownicy Bitcoina mogą być tym rozwiązaniem zainteresowani. W związku z tym propozycja dewelopera Igora Cota, ma na celu standaryzację sposobu połączenia Lightning z NFC.

Cota przedstawił swój pomysł na Coindesku. Przywołując nazwę swojego portfela używającego NFC – Presto, stwierdził:

„Chcę, żeby płatności były natychmiastowe, tak jak w przypadku kart zbliżeniowych, które mamy w Europie, a użytkownik po prostu dotknie terminala płatniczego i Presto.”

Co więcej, Cota wyobraża sobie zmianę dowolnego komputera w terminal płatniczy Lightning przez przyłączenie do niego dodatkowego urządzenia przy pomocy USB. Urządzenie to kosztowałoby 29 USD.

Rozwiązanie to okazało się skuteczne we wcześniejszych testach Cota.

 

Zastąpienie kodów QR

Biorąc pod uwagę sukces, jaki odniosła w testach, propozycja Cota dotyczy standaryzacji tego, co stworzył, dodając wiele innych standardowych reguł, które opisują, jak każda implementacja oprogramowania Lightning powinna działać. Wiele innych implementacji płatności Bitcoin zwykle używa kodów QR – przypominających składające się z pikseli czarno-białe kwadraty, które kodują dane, które mogą być skanowane i przetwarzane przez smartfony.

Podczas, gdy Presto wspiera kody QR wraz z NFC, Cota wierzy, że to NFC jest przyjaźniejsze dla osób korzystających z tego rozwiązania. Zdaniem Cota, kody QR mogą stać się „nieporęczne”, szczególnie kiedy dodaje się do nich więcej informacji. Tym samym handlowcy nie mogą dodawać szczegółowych paragonów i kuponów do tych kodów. NFC nie ma tej przeszkody.

Cota stwierdził: „Chciałbym zobaczyć system, gdzie  terminal płatniczy wysyła miły paragon w HTML do klienta – ten paragon może zawierać np. listę zakupów spożywczych z poszczególnymi pozycjami, podatkami, sumą całkowitą, być może także logo sklepu, kody lojalnościowe lub kupony do wykorzystania w przyszłości.”

Zdaniem Cota, mogłoby to dać konsumentom bardziej szczegółowy zapis nawyków związanych z wydatkami, umożliwiając im większą kontrolę nad własnymi finansami. Jak powiedział: „Wyobraź sobie portfel, który może ci powiedzieć, ile wydałeś na brokuły w zeszłym miesiącu”. Stwierdził także, że dzięki takim cyfrowym rachunkom można mieć większą kontrolę.

 

Ligtning a BOLT

Jak na razie Cota stara się, aby jego implementacja NFC została dodana do standardów ustalonych przez deweloperów Lightning Network, aby upewnić się, że wszystkie implementacje są ze sobą kompatybilne.

Te standardy mają nazwę „BOLTS”. Cota uważa, że NFC powinno być dodane do BOLT11, który wyjaśnia, w jaki sposób „faktury” – opisujące, co dana osoba nabyła – powinny być kodowane i prezentowane użytkownikowi. To jest podobny proces do tego, jak czytnik kart kredytowych Starbucks pokazuje, ile się płaci za zamówienie określonego rodzaju kawy. Jak do tej pory, BOLT11 opisuje tylko standard dla kodów QR.

Już teraz Cota opracował wstępnie standard, łącząc razem MIME stanowiący format wysyłania danych, identyfikator aplikacji NFC wskazujący, że metodą płatności jest Lightning i „bardzo prosty protokół do przesyłania danych między węzłami”.

Chociaż te elementy nie były trudne do opracowania dla Cota, twierdzi on, że jest ważne, aby opracować standard, w którym wszystkie urządzenia punktów sprzedaży wyposażone w technologię NFC, mogą akceptować dowolne płatności Lightning oparte na NFC.

Cota uważa, że ważne jest wspólne uzgodnienie pewnych standardów z innymi deweloperemi. Jak do tej pory, większość publicznych informacji zwrotnych, które otrzymał, była pozytywna, a deweloperzy Lightning  - ZmnSCPxj i Corné Plooy – wyrazili aprobatę na tę propozycję.

Jeden z deweloperów Lightning – Justin Camarena – wyraził powątpiewanie, twierdząc na Coindesku:

„To jest oczywisty sposób płacenia w przyszłości, ale wydaje się, że jesteśmy trochę za wcześnie, gdyż nie ma żadnego punktu sprzedaży obsługującego Lightning”.

Na razie Cota nie czyni kolejnych kroków, by posunąć do przodu prace nad swym projektem, twierdząc: „Jak do tej pory nie ma jeszcze interfejsu użytkownika Presto, ale pracuję nad tym”. Dodaje też, że w tej chwili pracuje nad protokołem, który zapewni realizację płatności NFC nawet, gdy urządzenie płatnicze jest offline.

 

Nowe rozwiązanie na pewno byłoby bardzo innowacyjne i umożliwiałoby szybkie płatności za pomocą Bitcoina we wszelkich sklepach i innych lokalach. Dodatkowo użytkownicy mieliby większe możliwości kontroli nad swoimi wydatkami.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk