• Odbierz prezent
Polacy nie mają co robić z pieniędzmi - obroty na GPW w czerwcu rekordowo wysokie

Giełdowa euforia nie dobiegła jeszcze końca. Po marcowym wzroście zainteresowania inwestowaniem i spekulacją na warszawskim parkiecie, spowodowanym globalnym koronawirusowym krachem obroty na GPW w kolejnych miesiącach zaczęły spadać. Z tej spadkowej tendencji uczestnicy rynku wyraźnie wyłamali się w czerwcu. Ostatni miesiąc przyniósł bowiem nowy tegoroczny szczyt obrotów, które okazały się wyższe nawet niż podczas marcowej paniki i euforii.

 

Łączna wartość obrotu na warszawskiej giełdzie (bez NewConnect) wyniosła w czerwcu 26,7 mld złotych i tym samym była wyższa o ponad 65% od wyniku z czerwca 2019 r. Średni dzienny obrót wyniósł zaś 1,25 mld PLN, co jest wynikiem o 49,5% wyższym niż rok temu.

 

Jest to najwyższy wynik w tym roku, bijący rekordowe obroty z marca, które notabene były najwyższymi od pięciu lat. Dla przypomnienia: w marcu średnie dobowe obroty wyniosły 1,16 mld PLN, co było najlepszym wynikiem od 2015 r. Łączna wartość obrotu w marcu wyniosła zaś 25,7 mld złotych.

W kolejnych miesiącach obroty na giełdzie systematycznie spadały - w kwietniu wyniosły one łącznie 23,7 mld PLN, w maju zaś było to 21,7 mld PLN.

 

Skąd czerwcowy powrót zainteresowania giełdą? Trudno doszukiwać się bezpośrednich przyczyn, jednak spory wpływ na rekordowe obroty mogła mieć kolejna obniżka stóp procentowych przez NBP do poziomu 0,10% (stopy referencyjnej), a co za tym idzie również spadek oprocentowania obligacji oszczędnościowych, nie mówiąc już o symbolicznym oprocentowaniu lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Niskie stopy procentowe nie są korzystne dla osób dysponujących kapitałem, stąd też część z nich mogła podjąć decyzję o ulokowaniu go na rynku kapitałowym, cechującym się znacznie wyższym ryzykiem.

Czytaj także: Wszyscy chcą inwestować na giełdzie. GPW notuje kolejny miesiąc ze znacznym wzrostem obrotu

Giełda Papierów Wartościowych we wtorek 2 czerwca opublikowała dane dotyczące obrotu na warszawskim parkiecie w maju. Mimo tego, że nie udało się utrzymać świetnych wyników z kwietnia, wysokie zainteresowanie giełdą po marcowym krachu wciąż się utrzymuje. W maju obrót akcjami na głównym rynku GPW wz.. Czytaj
Wszyscy chcą inwestować na giełdzie. GPW notuje kolejny miesiąc ze znacznym wzrostem obrotu

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk