• Odbierz prezent
Pokolenie hasztaga vs srebro: dlaczego nie wyszło?
fot. freepik.com

WallStreetBets zatrzęsło rynkami w 2021 roku. Wypompowanie wyceny spółki GameStop z $20 na ponad $480 za akcję to niesamowite wydarzenie. Co ciekawe – odbyło się to nie na jakiejś anonimowej grupie Telegramowej typu pump&dump, ale w świetle medialnych reflektorów. Później rozszerzono akcję o kolejne spółki, by w końcu sięgnąć po rynek srebra. I tu pojawia się pytanie: dlaczego pompowanie rynku srebra nie wyszło, jak to się udało w przypadku spółek? Analiza faktów, jakie miały miejsce podczas trzydniowej (28 stycznia – 1 luty 2021) - zdecydowanie nieudanej - akcji na srebrze, pozwala odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba jednak zacząć od początku…

Pokolenie hasztaga vs GameStop

22 stycznia grupa WallStreetBets na platformie społecznościowej Reddit, rozpoczęła akcję short squeeze na spółce GameStop. Firma GameStop (posiadająca sieć ponad 5 tysięcy sklepów z grami komputerowymi i konsolowymi oraz akcesoriami dla graczy) była jedną z najsilniej shortowanych spółek na amerykańskiej giełdzie - suma krótkich pozycji wynosiła 140% wartości wszystkich akcji GameStop. Drobni inwestorzy rozpoczęli skup jej akcji z założeniem, że nie będą ich sprzedawać, chcąc zmusić fundusze, utrzymujące krótkie pozycje, do ich zamknięcia ze stratą. Gdy popatrzymy na wykres spółki to widać, że im się udało. Warto jednak spojrzeć na to, co działo się za kulisami…

Na pierwszy ogień możemy wziąć wolumen obrotu – widać go na Wykresie nr 1. Na nim zauważymy, że dość wcześnie, bo już 13 stycznia, rozpoczął się wzmożony obrót akcjami GameStop. Ktoś, kto kupował już wtedy, prawdopodobnie sporo zarobił na tych wzrostach. Warto podkreślić, że pierwsze trzy dni „wyciskania shortów” (22-26 stycznia), dały sumaryczny wolumen ponad 553 milionów dolarów, wybijając cenę o 250% od ceny z rozpoczęcia short squeeze’a. Jednak w okresie od 13 do 21 stycznia, czyli tuż przed rozpoczęciem działań na Reddit, sumaryczny wolumen był niewiele niższy – wyniósł 450 milionów dolarów. To naprawdę spory obrót, gdyż na wcześniejszych sesjach jego wartość oscylowała w granicach ok. 7 milionów dolarów dziennie.

Short squeeze – moment, w którym inwestorzy obstawiający spadki cen danego waloru, muszą wychodzić ze stratą (odkupować walor który pożyczyli i sprzedali) ze względu na silny trend wzrostowy. Short squeeze dodaje paliwa do trendu wzrostowego. Jest to również potoczne określenie sytuacji „wyrzucenia” z rynku inwestorów, grających na spadki danego instrumentu. Tego typu działania często klasyfikuje się jako manipulacje rynkowe.

FXMAG surowce pokolenie hasztaga vs srebro: dlaczego nie wyszło? srebro, cena srebra, short squeeze, reddit 1

Druga kwestia godna poruszenia, to fakt, że na rynku zawsze obecne są dwie strony transakcji. Gdy ktoś sprzedaje akcje, to ktoś inny musi je kupić. Wśród kupujących shortowane pozycje, był m.in. fundusz Senvest Management LLC, który długą pozycję na tej spółce zbierał od września 2020, a w październiku 2020 posiadał ponad 5% udziałów w spółce. To właśnie skupujący krótkie pozycje okazali się największymi wygranymi - dzięki akcji WallStreetBets zaksięgowali na tej transakcji prawie 700 milionów dolarów zysku.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Bogusz Kasowski

Zawodowy inwestor, bloger, autor serwisu Surowcowe info, absolwent ekonomii na Uczelni Warszawskiej

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk