• Odbierz prezent
Pogląd na segmenty rynkowe: rynek długu oraz polski rynek funduszy inwestycyjnych w cieniu kolejnych podwyżek stóp
fot. freepik.com

Szeroki przedział prognoz dotyczący przewidywanego końca podwyżek (4,75%- 7,5%) świadczy o historycznie wysokiej skali niepewności, która zapanowała na polskim rynku długu. Zdecydowanie bliżej nam do tego, by zakładać osiągnięcie poziomów z dolnego przedziału prognoz - jako scenariusz bazowy traktujemy 4,75-5,5%.

Niewątpliwie przy podejmowaniu decyzji RPP będzie musiała analizować wiele sprzecznych ze sobą sygnałów. Z jednej strony dwucyfrowa inflacja w Polsce stała się faktem, zaś z drugiej rośnie ryzyko wyraźnego spowolnienia gospodarczego. Skok kosztów energii, dokonane już podwyżki oraz wzrost niepewności może znacząco ograniczyć konsumpcję oraz inwestycje. To z kolei już w tym kwartale może istotnie ograniczać w Radzie zapał do bardziej zdecydowanych ruchów na stopie procentowej powyżej 5%. Na tym etapie cyklu podwyżek i przy obecnych wysokich poziomach rentowności pozostajemy pozytywie nastawienie do polskiego rynku długu.

Historyczna skala niepewności zapanowała na polskim rynku długu. Rada Polityki Pieniężnej przed ważną decyzją - 1

Polski rynek funduszy inwestycyjnych

Historyczna skala niepewności zapanowała na polskim rynku długu. Rada Polityki Pieniężnej przed ważną decyzją - 2

Saldo napływów i odpływów

Historyczna skala niepewności zapanowała na polskim rynku długu. Rada Polityki Pieniężnej przed ważną decyzją - 3

 

Barometr Inwestycyjny Xelion


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk