• Odbierz prezent
Pogląd na segmenty rynkowe: rynek długu oraz polski rynek funduszy inwestycyjnych - kolejne podwyżki stóp procentowych
fot. pexels.com

Podczas majowego posiedzenia RPP podniosła stopę referencyjną o 75 pb do poziomu 5,25%. Konsensus rynkowy tym razem zakładał podniesienie kosztu pieniądza o 100 pb, a zatem i tym razem RPP zdołała zaskoczyć rynek, co sprawia, że funkcja reakcji Rady nadal pozostaje swego rodzaju tajemnicą. Tymczasem obecne wyceny rynkowe zakładają zakończenie cyklu podwyżek w Polsce w okolicach 7-7,5%.

Oczywiście nie mamy pewności, że cykl podwyżek zakończy się dokładnie przy tych wartościach, niemniej wiele wskazuje na to, że właśnie te poziomy są progiem bólu, którego RPP nie będzie chciała przekraczać z obawy o zbyt duży koszt gospodarczy. Powstająca „poduszka bezpieczeństwa” w postaci wysokich rentowności sprawia, że w horyzoncie 2- lub 3-letnim bez względu na rozwój sytuacji gospodarczej dwucyfrowe stopy zwrotu wypracowane na polskim rynku długu stają się scenariuszem bazowym (szczegóły w Raporcie Specjalnym).

Pogląd na segmenty rynkowe: rynek długu oraz polski rynek funduszy inwestycyjnych - kolejne podwyżki stóp procentowych  - 1

Polski rynek funduszy inwestycyjnych

Pogląd na segmenty rynkowe: rynek długu oraz polski rynek funduszy inwestycyjnych - kolejne podwyżki stóp procentowych  - 2

Barometr Inwestycyjny Xelion


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk