• Odbierz prezent
Podwyżka w USA możliwa dopiero za dwa lata?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynku walutowym

Wtorek to dzień słabości dolara, a wszystko za sprawą kolejnego silnego cofnięcia w oczekiwaniach odnośnie tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Z grona walut G10 dolar zyskuje dziś jedynie wobec dolara australijskiego, a najwięcej traci względem bezpiecznego franka.

 

Frank względem dolara umocnił się dziś do godziny 16:20 o 1,76 proc., euro zyskało 1 proc., a dolar kanadyjski 0,54 proc. Ten zyskiwał również dzięki odbiciu w cenach ropy. Baryłka typu WTI wzrosła w tym czasie o 1,3 proc. do 30,08 USD. Niemniej jednak najciekawsze zdarzenia obserwujemy na rynku stopy procentowej. Tu doszło to potężnych przesunięć w bardzo krótkim czasie. Jeszcze w piątek implikowane prawdopodobieństwo dla podwyżki stóp procentowych w USA w czerwcu wynosiło 17 proc. (na podstawie fed funds futures). Obecnie wynosi niecałe 10 proc. Tymczasem wzrost kosztu pieniądza w grudniu jeszcze w zeszłym piątek był szacowany z 53 proc. prawdopodobieństwem. Dziś jest to zaledwie 25 proc.

 

Widać zatem jak daleko rynek odsunął oczekiwania odnośnie kolejnej podwyżki (obecnie szacunkowy termin to za około dwa lata). Stąd też słabość dolara nie powinna dziwić, ponieważ czynnik, który stał za jego umocnieniem przez wiele miesięcy obecnie odchodzi w niepamięć. Na rynku pojawiają się także głosy, mówiące o obniżce stóp przez FED w tym roku. Jedyną możliwością powrotu do silnego USD jest zdecydowane stanowisko Rezerwy Federalnej i Janet Yellen, że jednak podwyżka w tym roku będzie mieć miejsce.

 

Niemniej jednak takiej decyzji w tym momencie nie wspiera ulubiona miara Rezerwy Federalnej odnośnie oczekiwań co do przyszłej inflacji, czyli 5-letni swap inflacyjny, który spada do poziomu 1,8 proc. Na początku miesiąca wynosił jeszcze 2,05 proc. To właśnie inflacja powinna być argumentem za podwyżkami, a nie rynek pracy. Ten się poprawia przy niskich, a nie wyższych stopach procentowych. Stąd tak niska rynkowa ocena szans na podwyżki w USA w najbliższych miesiącach. Gdyby jednak Rezerwa Federalna miała inne zdanie, to rynek musiałby szybko korygować swoją wycenę.

 

Pierwsze stanowisko Janet Yellen w tej sprawie możemy poznać już jutro podczas wystąpienia w Kongresie na temat polityki monetarnej.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk