• Odbierz prezent
Podwyżka stóp - natychmiastowa odpowiedź złotego! Kurs euro wybił mocno w górę! Czy to reakcja odruchowa, czy EURPLN poszybuje jeszcze wyżej?
fot. Materiał własny

Zgodnie z oczekiwaniami zarówno naszymi, jak i konsensusu dziś Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną NBP o 50 pb., do 1,75%. Jest to trzeci w tym roku ruch w górę po podwyżce o 40 pb. w październiku i 75 pb. w listopadzie. 

 

Ton komunikatu z grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wydaje się bardziej pesymistyczny niż z posiedzenia listopadowego

Decydenci zwracają w nim uwagę na ryzyko związane z nowym wariantem koronawirusa, idące z nim w parze niepewność i pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych. Dużą uwagę poświęcają oczywiście inflacji, której podbicie zdają się widzieć bardziej jako ogólnoświatowy fenomen skupiając się na jej globalnym wzroście i ryzyku tego, że pandemiczne zaburzenia będą podbijać ją dłużej niż się wydawało. Niemniej, istotne jest wspomnienie o oczekiwaniach inflacyjnych, które ograniczać ma wzrost stóp: jest to wprowadzenie elementu sytuacji krajowej, nieobecnego we wcześniejszych komunikatach. Obok ponownie wspomnianej korzystnej sytuacji na rynku pracy może stanowić argument za tym, żeby podwyżki stóp były kontynuowane. 

 

Czytaj także: Rada Polityki Pieniężnej planuje w kolejnych miesiącach dalsze działania związane z obniżeniem inflacji! Jak wysoko mogą jeszcze wzrosnąć stopy procentowe?

Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., tj. do poziomu 1,75%. Jednocześnie Rada ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP: ▪ stopa lombardowa 2,25%; ▪ stopa depozytowa 1,25%; ▪ stopa redyskontowa weksli 1,80%; ▪ stopa dyskontowa wek.. Czytaj
Rada Polityki Pieniężnej planuje w kolejnych miesiącach dalsze działania związane z obniżeniem inflacji! Jak wysoko mogą jeszcze wzrosnąć stopy procentowe?

 

Kontynuację podwyżek sugeruje też wskazanie, że „decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie". Jednocześnie trudno na podstawie tego komunikatu próbować precyzyjnie określić skalę dalszego zacieśnienia: Rada wspomina o chęci wspierania zrównoważonego wzrostu gospodarczego (na którego dynamikę podwyżki będą oddziaływać negatywnie) i o tym, że ocena w zakresie dalszej polityki uwzględniać będzie napływające informacje. 

 

RPP podnosi stopy procentowe i ratę Twojego kredytu

 

Natychmiastowa reakcja złotego na informacje z RPP była negatywna

Po informacji o stopach i publikacji komunikatu kurs EUR/PLN rósł, dochodząc do poziomu 4,61 w stosunku do okolic 4,58 z początku dnia. Może to być oznaka, że rynek walutowy wyceniał większy ruch jak też reakcja na dość niezobowiązujący ton w zakresie dalszych kroków. Zakładamy, że wzrost kursu jest reakcją odruchową i nie przywiązujemy do niego zbyt dużej wagi. Spodziewamy się, że zacieśnianie polityki pieniężnej powinno wspierać złotego w kolejnych kwartałach. 

 

Przed nami konferencja prasowa prezesa Glapińskiego, która rozpocznie się jutro o 15:00

W przeszłości zarówno rynkowe oczekiwania dot. polityki pieniężnej jak i złoty reagowały na słowa prezesa NBP stąd też jutrzejsze popołudnie może przynieść pewną zmienność na rynku.


Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk