• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Podwyżka podatku w Japonii znów przesunięta?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna polityka fiskalna w Japonii

W Japonii toczy się ostatnio debata nad podniesieniem podatku od sprzedaży z 8% do 10%. Liczba ta na pierwszy rzut oka może wydawać się niezbyt wysoka, jednak dla gospodarki ma duże znaczenie.

 

Polityka fiskalna premiera Shinzo Abe wraz z polityką monetarną Banku Japonii miała za zadanie walkę z deflacją a także wywołanie trwałego wzrostu gospodarczego. Abenomika początkowo wywołała pozytywne skutki, jednak w ostatnim czasie magia tego programu przestała działać.

 

Japonia obsługuje pokaźny dług publiczny w stosunku do PKB, wynoszący w obecnym momencie prawie 230%. Oprócz szeroko zakrojonej stymulacji gospodarki kraju kwitnącej wiśni premier Abe przedstawił również ambitny plan zakładający osiągnięcie nadwyżki budżetowej (z wyłączeniem kosztów obsługi długu i przychody ze sprzedaży obligacji) do marca 2021 roku. W tym celu zaplanowane zostały m.in. dwie podwyżki podatku od sprzedaży, które miały zrównoważyć największy na świecie dług do PKB wśród wszystkich uprzemysłowionych krajów.

 

Pierwsza podwyżka wspomnianego podatku miała miejsce w kwietniu 2014 roku, kiedy to podatek został podwyższony z 5% na 8%. Skutkiem jej wprowadzenia było skurczenie się japońskiej gospodarki o 2.5% w 6 miesięcy, spowodowane przede wszystkim obniżeniem konsumpcji wewnętrznej. W tamtym okresie japońską gospodarkę ratowało pobudzenie eksportu, który korzystał na słabnącym jenie.

 

Druga podwyżka podatku od sprzedaży (z 8% do 10%) była początkowo przewidziana na październik 2015 roku, jednak została odłożona na kwiecień 2017 roku z powodu obawy przed jej skutkami, biorąc pod uwagę doświadczenia z roku 2014.

 

Obecnie z powodu serii gorszych danych o sprzedaży detalicznej od grudnia poprzedniego roku, obaw przed obniżeniem wydatków konsumenckich oraz zbliżających się wyborów narodowych, które mają odbyć się 13 grudnia 2018, premier Abe poważnie rozpatruje kolejne opóźnienie podwyżki podatku od sprzedaży do października 2019 roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma być podjęta w tą środę.


Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk