• Odbierz prezent
Podsumowanie zachowania się ceny ropy, miedzi, gazu ziemnego, cukru, kawy, kakao oraz pozostałych surowców

Miniony tydzień przyniósł kolejne ciosy w ceny ropy naftowej ze strony sprzedających. Notowania tego surowca zeszły na nowe minima w obliczu utrzymującego się pesymizmu na globalnych rynkach finansowych.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Z fundamentalnego punktu widzenia,

presję spadkową na ceny ropy naftowej wywiera perspektywa nadwyżki na światowym rynku tego surowca w kolejnych kilku kwartałach w obliczu m.in. rekordowo dużej produkcji w USA. Niemniej, zbliżające się spotkanie OPEC oraz perspektywy cięcia wydobycia ropy naftowej w krajach kartelu

stanowią czynnik ograniczający potencjał spadkowy cen ropy naftowej.

Miniony tydzień na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych przyniósł dynamiczne spadki cen. Dopiero pod koniec tygodnia cena gazu wzrosła za sprawą informacji o dużym spadku zapasów tego surowca w USA.

Czytaj także: Czy można inwestować bez ryzyka?

Dywersyfikacja jest podstawowym narzędziem zarządzania ryzykiem. Dzięki niej zwiększamy bezpieczeństwo swojego kapitału. Choć wydaje się, że sama w sobie nie jest niczym skomplikowanym, to należy być świadomym, że posiada swoje wady/koszty, a przeprowadzona w niewłaściwy sposób ogranicza potencjaln.. Czytaj
Czy można inwestować bez ryzyka?

W minionym tygodniu notowania miedzi praktycznie poruszały się w konsolidacji, a cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych oscylowała w okolicach 2,75-2,80 USD za funt. Potencjał wzrostowy był ograniczony powrotem amerykańskiego dolara do zwyżek, a ponadto presję na niższe ceny wywiera utrzymujący się konflikt handlowy na linii USA Chiny.

Notowania złota i srebra w minionym tygodniu wyhamowały ruch wzrostowy, a końcówka tygodnia przyniosła wyraźną przewagę strony podażowej. Presję na niższe ceny wywierał powrót amerykańskiego dolara do zwyżek.Ponadto, stronę podażową na rynku złota wzmocnił większy optymizm na rynkach akcji.

Cena platyny zakończyła miniony tydzień na delikatnym minusie, schodząc poniżej poziomu 840 USD za uncję. Również dla notowań palladu był to spadkowy tydzień, w wyniku którego notowania tego metalu zbliżyły się do poziomu 1140 USD za uncję.

Notowania kukurydzy utrzymują się w średnioterminowej konsolidacji. Więcej optymizmu na ten rynek wprowadziła jednak Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC), która obniżyła prognozy produkcji kukurydzy na świecie w sezonie 2018/2019.

Miniony tydzień zakończył się neutralnie dla notowań soi w USA. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych utrzymała się w dość wąskiej konsolidacji. Szansą dla strony popytowej w USA okazały się informacje o trudnościach biurokratycznych konkurującej Argentyny w wejściu na chiński rynek sojowych pasz dla zwierząt.

W minionym tygodniu ceny pszenicy w USA nadal poruszały się w konsolidacji. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) utrzymała prognozę produkcji tego zboża na świecie w sezonie 2018/2019.

Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu powróciły do zniżek. Stronie podażowej sprzyjało osłabienie brazylijskiego reala oraz wciąż słabe fundamenty tego rynku.

W minionym tygodniu notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych kontynuowały poruszanie się w konsolidacji. Cena tego surowca porusza się wciąż w okolicach 77-80 centów za funt.

Notowania kawy arabica w USA w poprzednim tygodniu delikatnie wzrosły, jednak podwyższona zmienność i pewna presja podażowa wciąż są widoczne. Kupującym sprzyja zagrożenie tropikalną burzą terenów upraw kawy w Wietnamie, ale presję spadkową wywołują prognozy wyjątkowo dużej nadwyżki na globalnym rynku kawy.

W minionym tygodniu notowania kakao w Stanach Zjednoczonych kontynuowały zniżkę. Potencjał wzrostowy ograniczają oczekiwania dużych zbiorów kakao w Afryce Zachodniej, głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Nota prawna

Notowania: GAZ ZIEMNY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NATGASUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk