Advertisement
  • Odbierz prezent
Podsumowanie tygodnia - wyskok notowań WIG20

To był bardzo dobry tydzień dla rynków giełdowych właściwie na całym świecie. Obawy pandemiczne ustępują, a napięta sytuacja związana jest obecnie głównie z dużymi krajami rozwijającymi się, na czele z Indiami. To za mało, aby wzbudzić w inwestorach panikę, tym bardziej że dostępność szczepień rośnie, a badania i rzeczywistość potwierdzają ich skuteczność. Z tego też względu wyraźniej zaczyna być odczuwalna rotacja kapitału ze spółek technologicznych i „covidowych” do sektorów cyklicznych. W ubiegłym tygodniu S&P500 wzrósł o 1,23%, ale za to NASDAQ stracił już 1,5%. Traciłby jeszcze więcej, gdyby nie słabe dane miesięczne z amerykańskiego rynku pracy (przybyło tylko 266 tys. wobec konsensusu 1 mln miejsc pracy), które przekonują rynek do zapewnień członków FOMC, że jeszcze nie czas na podnoszenie stóp procentowych. Ziarno niepewności zasiała wcześniej J. Yellen, ale z pozycji Sekretarza Skarbu i szybko się z tych twierdzeń wycofała. W Europie główne indeksy rosły o ok 1,7-2%.

Na tym tle można powiedzieć,

że WIG ze wzrostem o 2,14% wyróżniał się pozytywnie, ale gros tego wyniku zawdzięcza prawie 3-procentowemu wyskokowi na WIG20. Indeks ten tym samym potwierdził opuszczenie górą wielomiesięcznej konsolidacji. Rotacja do sektorów cyklicznych właśnie najlepiej była widoczna na dużych spółkach – sektor surowcowy zyskiwał na wysokich cenach miedzi i ropy, a także wysokich marżach rafineryjnych. Do tego jeszcze świetne wyniki za I kw. Zaraportowało LPP, dzięki czemu cena akcji spółki ustanowiła nowe historyczne maksimum.

Dalej mocny był sektor bankowy,

chociaż piątkowe orzeczenie SN niewiele wyjaśniło i tak naprawdę ważniejsze (w kwestii opłaty za korzystanie z kapitału) ma być ogłoszone jutro. Niemniej, przy dobrych nastrojach i jednak dobrych wynikach sektora bankowego osiąganych w trudnych warunkach wystarczyło tylko to, że nie materializuje się najczarniejszy scenariusz „darmowego kredytu” skutkujący 230 mld PLN kosztów dla sektora. Pod wpływem rotacji kapitału traciły spółki z sektora gier komputerowych a także biotechnologii, na czym ucierpiał mWIG40, rosnący tylko 0,47%. Wzrost o 0,2% zanotował indeks małych spółek, ale on i tak od początku roku jest zdecydowanym liderem ze wzrostem o 23,1%.

W tym tygodniu,

jak to zwykle bywa po pierwszym tygodniu miesiąca, danych makro będzie dużo mniej. Najważniejsze będą dotyczyć USA i skomasowane będą w piątek, kiedy to ujawniona zostanie dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za kwiecień, wspierana jeszcze raportem Uniwersytetu Michigan. Wcześniej warto wsłuchiwać się w wypowiedzi publiczne członków władz Fed, których sporo zaplanowano na ten tydzień. W kontekście timingu zacieśniania polityki monetarnej w USA ważny będzie też odczyt inflacji CPI z USA.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk