• Odbierz prezent
Podsumowanie tygodnia - udany tydzień dla notowań największego warszawskiego indeksu WIG20

Na rynku kapitałowym nieustannie króluje optymizm. Mimo rosnącej presji inflacyjnej w USA (ostatnie dane pokazują taki sam problem w Polsce), temat podwyżek stóp procentowych jest traktowany bardzo łagodnie przez Fed. W ostatnich wypowiedziach tylko delikatnie akcentowano wchodzenie amerykańskiej gospodarki na drogę przyspieszenia gospodarczego. Pozwala to na interpretowanie rewelacyjnych danych makro z USA (chociażby publikowana w zeszłym tygodniu dynamika sprzedaży detalicznej, która w marcu wzrosła o 9,8% m/m wobec oczekiwanych 4,7%) korzystnie dla wycen akcji, a rentowności amerykańskiego długu przestały rosnąć. W tle jest eskalacja konfliktu na linii Rosja-Ukraina, ale w pandemicznej rzeczywistości schodzi to do rangi jedynie lokalnego konfliktu, bez implikacji (przynajmniej na razie) dla rynku akcji. Indeks S&P bije kolejne historyczne rekordy, rosnąc w zeszłym tygodniu o 1,37%, a NASDAQ się do nich zbliża, rosnąc o 1,1%. W Europie główne indeksy zyskiwały nawet więcej, bo 1,5-2%.

To był też udany tydzień dla warszawskiej giełdy, a przede wszystkim dla największych spółek. WIG20 zyskal prawie 2%, napędzany przede wszystkim wzrostami pod spin-off górnictwa z energetyką spółek PGE i Tauron. W piątek zarys programu został opublikowany, a przyjęty został on pozytywnie dla PGE, a nieco rozczarowująco dla Tauronu, ale możliwe, że dalszy newsflow doprecyzuje wydzielenie kopalń z tej energetycznej grupy. Dzięki wciąż mocnym surowcowcom dobrą passę kontynuował PGNiG (+8,42%) oraz KGHM (+3,83%). Kolejny raz indeksowi ciążyły walory CD Projektu (-4,13%), który podał rozczarowujące wyniki za IV kw. 2020 r., a jego flagowa gra wciąż nie powróciła do sprzedaży na konsole Sony. Prawie na zero wyszedł indeks mWIG40, obiążony sektorem gamingowym oraz biotechnologicznym. Małe spółki ze wzrostem o 0,6% także specjalnie pozytywnie się nie wyróżniły, jednak licząc od początku roku to właśnie ten segment dał najwięcej zarobić.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem powinno być posiedzenie EBC, zakończone w czwartek decyzją o stopach procentowych, po czym przeprowadzona zostanie konferencja prasowa. Stopy zapewne pozostaną bez zmian, ale mogą pojawić się odniesienia do rosnącej presji inflacyjnej. Z drugiej strony stan gospodarki strefy euro, w porównaniu do USA, jest jeszcze dużo bardziej niepewny. Sporo o tym stanie dowiemy się z danych makro – wstępnych indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu z Niemiec, Francji i całej strefy euro, ale ich publikacja zaplanowana jest dopiero na piątek. Z krajowego podwórka najważniejsze powinny być dane o dynamice sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za marzec.

 

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk