• Odbierz prezent
Podsumowanie tygodnia na rynku kryptowalut: przegląd altcoinów (Polkadot, ETH, IOTA), Ukraina reguluje cyfrowe waluty, kontrakty Cardano uruchomione

Bitpanda Pro Market Recap  

13-17.09.2021  

  • Rynek jest w trybie naprawczym po gwałtownym spadku
  • Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze, Ukraina reguluje kryptowaluty
  • Inteligentne kontrakty Cardano uruchomione z powodzeniem
  • Przegląd Altcoinów

 

Rynek jest w trybie naprawczym po gwałtownym spadku

Nagły spadek rynku z 7 września wybił prawie 20 proc. z ceny Bitcoina zanim udało mu się ustabilizować powyżej $43 500, ale zatrzymał się daleko od swojego poprzedniego niedawnego maksimum na poziomie $51 762. Bitcoin był świadkiem najgorszego dziennego zamknięcia świecy od 19 maja. W czasie krótszym niż godzina, długie pozycje BTC zostały zlikwidowane o ponad 2,6 mld USD, podczas gdy cena spadła do poziomu około 43 300 USD, a około 350 mld USD zostało wymazane z całkowitej kapitalizacji rynkowej w ciągu kilku godzin.

Tak zwany Dzień Bitcoina, kiedy to oficjalnie stał się on legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze, spowodował ból dla byków

Co więcej, dominacja BTC na rynku spadła do 40 proc., ponieważ większość altcoinów odbiła się szybciej. Bitcoin przewodzi rynkowi i porusza się po cienkiej granicy pomiędzy linią wsparcia i oporu po spadkach. Jego dzienne świece są nadal niestabilne, ponieważ rynek próbuje znaleźć nowe poziomy popytu. Większość altcoinów podąża za świeczkami BTC. Wyższe ramy czasowe pokazują, że rynek wydaje się być byczy, ale potrzebuje więcej czasu, aby odzyskać siły po załamaniu. Niezależnie od krótkoterminowej słabości Bitcoina, MicroStrategy nadal zwiększa swoje udziały. Firma, która jest jednym z najbardziej aktywnych graczy instytucjonalnych w przestrzeni kryptowalutowej, ujawniła zakup 5 050 bitcoinów, po średniej cenie około 47 000 dolarów za monetę. Zwiększyło to zapasy firmy do 114 042 BTC, których średnia cenowa wynosi około 26 800 dolara za monetę.

 

 

Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze, Ukraina reguluje kryptowaluty

Salwador, kraj niestabilny ekonomicznie wystarczająco, by mieć własną walutę, zamiast polegać wyłącznie na dolarze amerykańskim, uczynił Bitcoin swoim prawnym środkiem płatniczym. Ten dzień przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych w historii Bitcoina. Data, w której pierwszy kraj na świecie formalnie uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy. Innymi słowy, obecnie nikt nie ma prawa odmówić zapłaty w BTC. Wkrótce potem ukraiński parlament przyjął ustawę o legalizacji i regulacji kryptowalut na terenie kraju w celu przyciągnięcia inwestycji. Według Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, Ukraina zamierza otworzyć rynek kryptowalut dla przedsiębiorstw i inwestorów do 2022 roku. Obie wiadomości tylko potwierdzają proces szerokiej adopcji kryptowalut.

 

Inteligentne kontrakty Cardano uruchomione z powodzeniem

Dwunastego sierpnia Cardano pomyślnie zakończyło aktualizację Alonzo, umożliwiając po raz pierwszy tworzenie i wykonywanie inteligentnych kontraktów na publicznym blockchainie. Aktualizacja Alonzo umożliwia pisanie inteligentnych kontraktów dla Cardano za pomocą skryptów Plutus, które zespół opisuje jako "specjalnie zbudowany język rozwoju inteligentnych kontraktów i platformę wykonawczą wykorzystującą funkcjonalny język programowania Haskell." Token ADA odnotował niewielki spadek ceny po uruchomieniu, ale jest to głównie spowodowane ceną, która przed wydarzeniem była znacznie wyższa niż zwykle. Traderzy również zgarnęli pewne zyski, ale mimo to cena ADA w tym roku nadal przewyższa rynek o pokaźny margines.

 

Przegląd Altcoinów

Szybki spadek Bitcoina poniżej 47 000 USD pociągnął za sobą spadek cen altcoinów, a na rynku pojawiły się obawy, że może dojść do większej korekty. Jednak na wyższych ramach czasowych, sentyment rynkowy jest nadal byczy, co wskazuje, że może to być tylko niewielka korekta przed byczą kontynuacją. Brak silnego odreagowania BTC w ostatnich kilku dniach spowodował, że rynek poruszał się w wąskim przedziale, jednak niektóre altcoiny osiągały lepsze wyniki niż rynek.

Polkadot wzrósł o około 35 proc. w ciągu weekendu i wyprzedził DOGE, aby stać się 8 z kolei największą monetą z 33 miliardami dolarów kapitalizacji rynkowej. Rodzimy token sieci, DOT, jest obecnie notowany w okolicach 38 dolarów, co jest najwyższą wartością od 18 maja. DOT radzi sobie również dobrze w porównaniu do BTC, po tym jak stał się paraboliczny po dotknięciu linii wsparcia na 0.00035BTC, co spowodowało wzrost ceny do 0.00083BTC w ciągu ostatnich kilku dni.

ETH okazał się byczy, podążając za ruchem Bitcoina. Wzrósł on do górnego poziomu oporu kanału zniżkującego, który formował się przez ostatnie kilka dni. Sugeruje to, że byki kupują spadki blisko poziomu wsparcia, a niedźwiedzie utrzymują cenę pod oporem w okolicach $3400.

Cena IOTA wzrosła do 2,02 dolarów w ciągu dnia. Ten wzrost zainteresowania projektem nastąpił po tym, jak protokół zaimplementował aktualizację Hornet, która przywróciła funkcję auto-peering i zintegrowała wtyczkę faucet z węzłem Hornet.

Jako że dominacja Bitcoina skurczyła się do najniższego poziomu w historii, wskaźnik "altseason" sygnalizuje, że dynamika wzrostu altcoinów może być kontynuowana.

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji. 


Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk