• Odbierz prezent
Podsumowanie tygodnia na rynkach: Bessa rozgościła się na dobre! „Warszawa to zupełnie inna liga”
fot. pexels.com

Bessa w tym roku na dobre zagościła na rynkach globalnych, a w Polsce jeszcze dodatkowo polityka pomaga umocnić panowanie rynku niedźwiedzia. Nastroje globalne psują przede wszystkim obawy o recesję w największych gospodarkach świata, przy braku możliwości wsparcia ze strony banków centralnych. Fed otwarcie mówi, że będzie podwyższał stopy zdecydowanie, nawet jeśli nie będzie miał wystarczająco dużo czasu na analizę spływających danych. Póki co jednak one nie są złe, natomiast inflacja jest wyższa niż się spodziewano. Na trajektorii rosnącej jest wciąż niemiecka inflacja, która we wrześniu wyniosła aż 10% r/r. EBC tak więc też nie ma dużego pola manewru. Sytuacja w Ukrainie pozostaje napięta – armia ukraińska prze naprzód, a w tle są groźby Putina użycia broni jądrowej. Jakby tego było mało, w trudnej sytuacji płynnościowej może być Credit Suisse. Efekty to spadek indeksów w USA i Europie Zachodniej o 1-2%.

 

Warszawa to zupełnie inna liga. WIG spadł tylko w zeszłym tygodniu o 4,4%, a największe spółki z WIG20 aż o 5,5%. Średnie i małe spółki zniżkowały o ponad 3%. GPW reaguje na globalny risk off, ale też newsy z kręgów rządowych powodują potężny spadek zaufania do polskiej legislacji. Chociaż prace nad windfall tax wciąż trwają to ujawnione plany zmroziły inwestorów – podatek w wysokości 50% powyżej 20% wzrostu zysku od średniej z lat 2018, 2019 i 2021 od wszystkich podmiotów gospodarczych zatrudniających ponad 250 pracowników to już uderzenie nie tylko w spółki SP z sektora węglowego czy energetycznego, ale pójście znacznie szerzej. W niektórych przypadkach podatek będzie wysokości kilkudziesięciu procent rynkowej kapitalizacji danej spółki. Nie dziwią zatem kilkunastoprocentowe spadki spółek. Allegro z kolei straciło po obniżeniu prognoz wyników. Wygląda na to, że zaufanie do GPW zostało mocno podkopane, a nawet jeśli ostateczna forma windfall tax będzie łagodniejsza, utraconą kapitalizację spółek może być trudno odzyskać.

 

 

W tym tygodniu danych makro będzie bardzo dużo, na czele z piątkowym raportem amerykańskiego Departamentu pracy, który poda dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym oraz o stopie bezrobocia we wrześniu. Wraca też po przerwie na upgrade metodologii raport ADP, który ma teraz lepiej przewidywać oficjalne dane. Poza tym jeszcze warto zwrócić uwagę na całą serię indeksów PMI dla przemysłu z krajów europejskich, która pojawiła się już w poniedziałek rano. Dane dla sektora usług pojawią się w środę. Z USA warto zwrócić uwagę na analogiczne indeksy PMI dla usług i przemysłu. RPP w środę zdecyduje o stopach procentowych, a w czwartek odbędzie się konferencja prezesa NBP. Może dostarczyć to sporo emocji, biorąc pod uwagę wystrzał inflacji we wrześniu powyżej 17%.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk