• Odbierz prezent
Podsumowanie tygodnia. Indeks WIG w górę. NASDAQ i S&P500 także zyskują. Notowania giełdowe

Miniony tydzień okazał się kolejnym całkiem niezłym okresem dla rynków kapitałowych. Przeważały wzrosty, a nastrojów nie popsuło ani to, że pandemia koronawirusa globalnie wcale nie słabnie, a w USA regularnie notuje się po 50-60 tys. dobowych nowych przypadków, ani to, że pakietu pomocowego dla bezrobotnych w USA jak nie było, tak nie ma. Wg najnowszych informacji zaangażowanych polityków postępy w negocjacjach są niewielkie i jeśli mówi się o osiągnięciu kompromisu to w terminie tygodni, a nie dni.

Tymczasem już dane o sprzedaży detalicznej za lipiec okazały się gorsze od oczekiwań, dlatego też bez wsparcia rządowego amerykański konsument w sierpniu może znacznie mniej wspierać gospodarkę. W tym momencie jednak ważniejszy dla rynków jest fakt, że kończący się powoli sezon wyników przyniósł więcej pozytywnych zaskoczeń, szczególnie na poziomie zysków na akcje (z zaraportowanych do tej pory 22% spółek pokazało lepsze od oczekiwań EPS-y). Można zaryzykować tezę, że gdyby nie zaostrzenie relacji z Chinami na płaszczyźnie technologicznej, NASDAQ byłby już dużo wyżej. Tymczasem w zeszłym tygodniu i tak zanotował on minimalny plus, a indeks S&P500 urósł o 0,64%. Lepsza była sytuacja w Europie, gdzie DAX zyskał 1,7%, a CAC40 1,5%.

Na warszawskim parkiecie bliżej było do europejskich nastrojów. Indeks WIG urósł o 1,74%, przede wszystkim dzięki dużym spółkom z WIG20, który to zwyżkował o 2,16%. Odżyły notowania banków (mBank zyskał ponad 10%, a Alior i PKO BP ponad 7%), chociaż bez specjalnego powodu. Można to nazwać odreagowaniem, ale raczej sektor bankowy w obecnym środowisku niskich stóp procentowych nie ma przed sobą zbyt dobrej perspektywy i bazowanie większego ruchu właśnie na bankach jest strategią wątpliwą. Średnie spółki radziły sobie nieco gorzej (mWIG40 wzrósł o 1,25%). Mocną kontrybucję wniósł zyskujący po dobrych wynikach za II kw. restauracyjny AmRest, kończący tydzień niemal 20% na plusie. Z kolei na małych spółkach obserwowaliśmy lekkie spadki (sWIG80 spadł o 0,26%), co jest pokłosiem dalszej korekty na spółkach zyskujących podczas pandemii. Duży udział inwestorów indywidualnych tylko pogłębia zmienność.

W tym tygodniu z danych makro z lokalnego podwórka na pewno warto zwrócić uwagę na lipcową dynamikę produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Natomiast patrząc globalnie to najważniejsze mogą być wstępne dane o aktywności w przemyśle i usługach mierzone indeksami PMI z Niemiec, Francji, Eurolandu oraz USA. Pod kątem oceny dyskusji i nastawienia FOMC, istotny będzie środowy opis ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk