• Odbierz prezent
Podsumowanie tygodnia (24.07.2020)

Indeks S&P 500 wzrósł czwarty tydzień z rzędu (tym razem o 0,72% do prawie 3400 punktów), a akcje spółek technologicznych osiągnęły nowy rekordowy poziom. Opublikowane w minionym tygodniu dane gospodarcze i zyski spółek pokazały, że ożywienie postępuje, ale pozostaje nierównomierne. Sprzedaż istniejących domów najbardziej wzrosła w lipcu, dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych i ograniczonej ofercie. Kilku dużych sprzedawców detalicznych, którzy ogłosili wyniki za drugi kwartał, odnotowało gwałtowny wzrost zysków podczas pandemii. Pomimo tych, jak również innych przesłanek, świadczących o sile rynku i amerykańskiej gospodarki, bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, co wskazuje na potrzebę kolejnego pakietu fiskalnego.

W tym tygodniu S&P 500 przekroczył swój rekord sprzed pandemii osiągnięty w lutym. Był to kamień milowy, który wyznaczył rajd w obie strony od najniższych do najwyższych poziomów jako najszybszy spadek rynku niedźwiedzia i drugie najszybsze ożywienie rynku niedźwiedzia w historii Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do tego gospodarka nie miała szansy tak szybko wyjść z załamania aktywności gospodarczej w drugim kwartale Dobra wiadomość jest taka, że po największym spadku aktywności od czasu Wielkiego Kryzysu, w drugim kwartale gospodarka wykazuje oznaki ożywienia. Zła wiadomość jest natomiast taka, że przy wciąż podwyższonym poziomie nowych przypadków COVID-19, tempo tego odbicia w sierpniu osłabło.

Europejskie akcje traciły w wyniku pogorszenia relacji między USA a Chinami i rosnących obaw, że odrodzenie się pandemii może zakłócić ożywienie gospodarcze. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień niżej o 0,81%, podczas gdy niemiecki DAX spadł o 1,06%, francuski CAC 40 spadł o 1,34%, a włoski FTSE MIB o 1,66%. Brytyjski indeks FTSE 100 spadł o 1,45%.

W Warszawie poprzedni tydzień nie był tak optymistyczny jak za oceanem. WIG spadł o 1,35%, WIG20 o 1,94%, a sWIG80 o 0,71%. Jedynie mWIG40 wzrósł nieznacznie, o 0,07% głównie dzięki dobremu zachowaniu Asseco Poland (+10,11% po publikacji dobrych wyników), Benefit Systems (+9,94% w reakcji na wyniki lepsze od oczekiwań) oraz Celon Pharma (+9,77% po komentarzu prezesa o możliwości podpisania w 2020 roku umowy partneringowej w projekcie leku na depresję lekkooporną). Najsłabszym indeksem branżowym okazał się indeks WIG-Banki, który stracił w ciągu tygodnia 4,6%. Z największych banków najgorzej spisywał się w zeszłym tygodniu Alior Bank (-10,94%), mBank (-7,37%) oraz Pekao S.A. (-6,15%).


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk