• Odbierz prezent
Podsumowanie tygodnia		 (22.06.2020)

Większość głównych indeksów zanotowała w zeszłym tygodniu spadki w reakcji na raporty wynikowe za pierwszy kwartał 2020 roku, a także bezprecedensowy spadek cen kontraktów na ropę do ujemnych poziomów. Inwestorzy dążyli do realizacji ostatnich zysków - Dow Jones Industrial Average, w okresie zakończonym 17 kwietnia, odnotował najlepszy dwutygodniowy zwrot (15%) od 1938 roku! Jak na ironię, w ostatnim tygodniu, spółki energetyczne zachowywały się lepiej niż indeks S&P 500 po gwałtownym wzroście w czwartek, podczas gdy inne sektory: artykuły konsumenckie, finanse i spółki użyteczności publicznej wypadły najgorzej. Indeks małych spółek, Russell 2000, również osiągnął lepsze wyniki niż S&P 500.

Zawirowania na kontraktach futures zdawały się mieć duży wpływ na ogólne nastroje na początku tygodnia. W poniedziałek, wygasający we wtorek, majowy kontrakt futures na ropę WTI został zamknięty na poziomie -37,63 USD za baryłkę - co oznacza, że ​​nabywcy otrzymywali zapłatę za przyjmowanie i przechowywanie każdej baryłki! Istnieje wiele plotek o przejściu na negatywne terytorium ceny tego kontraktu, w tym techniczne kwestie obrotu. Najbardziej jednak zmartwił inwestorów spadek popytu na energię i to, co to sugeruje dla światowej gospodarki. Kontrakty terminowe na ropę naftową wróciły na dodatnie terytorium we wtorek, ale główne indeksy giełdowe nadal spadały, gdy osłabienie rozprzestrzeniło się na akcje związane z technologią, a analitycy z Wall Street ścinali szacunki zarówno dla Alphabet (spółki macierzystej Google), jak i Facebooka.

Akcje w Europie osłabiły się z powodu utrzymujących się podziałów w związku z reakcją fiskalną na szok gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa, nieudanymi próbami leku na koronawirusa w Chinach oraz historycznym spadkiem cen ropy. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 0,81% niżej, niemiecki indeks DAX spadł o 2,07%, a francuski CAC 40 spadł o 2,01%. Włoski indeks FTSE MIB spadł o 0,70%, podczas gdy brytyjski indeks FTSE 100 niewiele się zmienił.


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk