• Odbierz prezent
Podsumowanie tradingowego planu na koniec roku..
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego warto stworzyć plan zmian/ulepszeń
- Dlaczego warto zrobić sobie jakiś czas wolnego od tradingu

Nial Fuller - 2015 Year-End Trading Plan Review

 

Rok 2015 ma się już ku końcowi i wszyscy jesteśmy gotowi na związane z tym świętowanie. Dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu i podsumowanie własnego rozwoju i osiągnięć w tym roku oraz uczciwe spojrzenie na to, co poszło dobrze, co nie wyszło, oraz najważniejsze – co możesz w sobie ulepszyć.

 

Najbardziej frustrującą częścią tradingu nie jest nieudane zlecenie albo stracenie dobrej okazji, ale to, że czujesz, że robisz coś źle, a mimo tego powtarzasz błąd. Ta konsekwentna niezdolność do korygowania własnych błędów jest zwykle ważnym powodem, że traderzy tak się zmagają i nie potrafią zarabiać. Kiedy kończy się rok i zaczyna nowy, jest czas, by zrobić przegląd, które sprawy możemy kontrolować, których nie, oraz ulepszyć plan, by stał się on drogą wyznaczającą działania w nowym roku.

 

Nie handluj w święta

Warto zrobić sobie jakiś czas wolnego od tradingu w takie święta jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok. Rynki są wtedy bardzo spokojne, a płynność niska, więc może być wiele luk cenowych lub 'dziwnych', niekonsekwentnych formacji price action. Zawsze omijam rynki parę dni przed świętami i przed Nowym Rokiem.

Jeśli miałeś ciężki rok, zrób sobie dwa tygodnie wolnego na koniec roku, bo to często najlepsze 'lekarstwo' by wrócić naładowanym i z czystym umysłem w nowy rok. Jedyna droga by położyć kres złym okresom strat na rynku spowodowanym tradingiem pod wpływem emocji, jest przestanie handlu na chwilę, czas przed końcem roku jest do tego idealną okazją.

To także dobry czas, by podsumować swoje osiągnięcia i wymyślić, jak ulepszyć trading, w czym mogą ci pomóc poniższe ćwiczenia...

  

Oceń, co zrobiłeś w tym roku dobrze 

Jestem pewny, że ten rok nie był dla ciebie całkowicie zły. Zwróć uwagę, jakie rzeczy zrobiłeś dobrze, nie zapomnij co to było i jak tego dokonałeś.

Wypisz sobie wszystkie te rzeczy i pochwal siebie za to. Utrzymanie dyscypliny przez cały rok jest trudne, i to sprawia, że stałe zarabianie na rynku jest tak trudne. Więc jeśli utrzymałeś dyscyplinę nawet tylko w jednej części planu, doceń to... i kontynuuj to w przyszłym roku.

Sugeruję wypisanie lub zaznaczenie tych elementów planu, w których czujesz się pewny i którym byłeś wierny przez cały rok.

 

Oceń, co zrobiłeś źle 

A teraz pytanie kluczowe: co robiłeś źle przez cały rok, a co możesz próbować zmienić w przyszłym?

Mądry, doświadczony trader powiedział mi kiedyś: "Koncentruj się mało na niepowodzeniach i jeszcze mniej na osiągnięciach". Musiało minąć kilka lat, zanim zrozumiałem, co miał na myśli. Chodziło mu o to, że każdy moment na rynku jest niepowtarzalny i nie ma dwóch dokładnie tych samych trade'ów, nie ma sensu ekscytować się udanymi, ponieważ kiedy drugi raz zobaczysz ten sam setup, rezultat może być zupełnie inny.

Ze stratami sprawa ma się podobnie; następne zlecenie nie musi być nieudane, więc nie koncentruj się nadmiernie na stracie, ale wyciągnij z tego wnioski, jeśli możesz czegoś uniknąć następnym razem.

Istotą sprawy jest to, że popełnionych błędów można było uniknąć. To powinno się stać twoim celem na 2016 rok; poprawa spowodowanych emocjami błędów prowadzących do strat, których można było uniknąć przez odpowiedni trening praktyczny.

Traderzy nie ponoszą klęski dzięki trzymaniu się własnego planu jeśli używali rozsądnej strategii (jak price action). Jednak zazwyczaj im się nie udaje z powodu popełniania tych samych pomyłek i nie wyciągania z nich żadnych wniosków. Wiem, że rozumiesz, co mam na myśli, więc zdedyduj się na wprowadzenie zmian w nowym roku. Wiele z dobrych zmian jest spowodowanych po prostu decyzją o zmianie; trzeba zaprzestać tradingu opartego na emocjonalnych impulsach jak chciwość i strach i trzymać się tej decyzji przez długi okres czasu.

 

Stwórz plan zmian/ulepszeń

Powinieneś zawsze iść do przodu, a nie się cofać. Postanów skończyć z powtarzającymi się błędami, które wiesz jak zmienić; błędy lubią trading bez pojawienia się odpowiednich sygnałów, ryzykowanie więcej niż powinieneś, wchodzenie w pozycje wyłącznie dlatego, że są opłacalne (bycie chciwym) itp. Są to błędy spowodowane ludzkimi pragnieniami, które prowadzą tradera do porażki.

 

Pragniesz szybko zarobić, z małym wysiłkiem, ale świat tak nie działa, wliczając w to rynki. Jedyną drogą do zarobku jest posiadanie strategii, takiej jak np. price action, zrobienie planu w oparciu o nią, oraz utrzymywanie dyscypliny i wewnętrznej siły, by trzymać się go tak długo, aż zyski przerosną straty.

Teraz (na koniec roku) jest najlepszy czas, by ocenić co zrobiłeś dobrze, co źle, i wymyślić, jak możesz to poprawić. Bez względu na to co zrobisz, nie chcesz być w tej samej sytuacji za rok, zastanów się, co było nie tak i dlaczego nie zarobiłeś tak jak oczekiwałeś w tym roku.

 

Tłumaczenie: Karina Socha

 

 

 


Karina Socha

studentka filozofii UJ, tłumaczka artykułów Niala Fullera, interesuje się filozoficznymi zagadnieniami funkcjonowania rynków finansowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk