Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,13%
CHF / PLN4,43+0,45%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,07%
DAX18 504,51+0,15%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 212,80+0,10%
DJI39 765,71+0,01%
S&P 5005 251,33+0,05%
ROPA BRENT86,64+1,10%
ROPA WTI82,78+1,30%
ZŁOTO2 222,99+1,43%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia na rynkach oraz kalendarz makroekonomiczny na najbliższy okres: banki motorem wzrostów

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia na rynkach oraz kalendarz makroekonomiczny na najbliższy okres: banki motorem wzrostów
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zmniejszenie obaw o dalsze rozprzestrzenianie się problemów sektora bankowego wywołało wzrosty cen akcji banków, co przełożyło się na bardzo dobre zachowanie indeksu 20 największych polskich spółek. Dobrymi wynikami banków rozpoczął się także kolejny sezon publikacji raportów kwartalnych za oceanem. Z drugiej strony, silny rynek pracy w USA podsyca obawy o podwyżkę stóp procentowych na majowym posiedzeniu FOMC i przyczynił się do globalnego wzrostu rentowności obligacji.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: 

W zeszłym tygodniu na rynek napłynęły bardzo wyczekiwane dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Roczny wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) spadł w marcu do 5% z 6% miesiąc wcześniej, co zarazem stanowiło najniższy poziom od 2 lat. Inflacja bazowa, z wyłączeniem cen żywności i paliw, okazała się bardziej odporna i wzrosła w ujęciu rocznym do 5,6% z 5,5% i okazała się zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Z kolei opublikowane w piątek dane o marcowej sprzedaży detalicznej okazały się słabsze od prognoz. Miesiąc do miesiąca sprzedaż obniżyła się o 1% przy oczekiwanym spadku o 0,5%. Najbardziej ucierpiała sprzedaż nowych samochodów, mebli, elektroniki oraz materiałów budowlanych. Spadek sprzedaży detalicznej wpisuje się w scenariusz hamowania gospodarki amerykańskiej w nadchodzących kwartałach. Uporczywie wysoka inflacja wspiera jednak oczekiwania na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Sprawozdanie z marcowego posiedzenia FOMC wskazuje, że Fed może jeszcze dokonać pewnego zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. FOMC (amerykański odpowiednik RPP) zakłada łagodną recesję w tym roku oraz ożywienie gospodarcze w kolejnych dwóch latach.

 

Reklama

Unijny urząd statystyczny Eurostat podał, że produkcja przemysłowa w strefie euro w lutym wzrosła o 1,5% w ujęciu miesięcznym po wzroście o 1,0% w styczniu i była wyższa od oczekiwań analityków na poziomie 1%. Produkcja była o 2% wyższa niż przed rokiem przy konsensusie rynkowym wynoszącym 1,5%. Z kolei indeks Sentix, mierzący oczekiwania inwestorów finansowych, wzrósł w kwietniu do -8,7 pkt (oczekiwano poziomu -9,9 pkt) tym samym poprawiając swój marcowy odczyt wynoszący -11,1 pkt. Wskaźnik oceny bieżącej sytuacji wzrósł do -4,3 pkt z -9,3 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik oczekiwań pozostał bez zmian na poziomie -13 pkt. Poprawa sytuacji bieżącej wynikała z łagodnej zimy, dzięki której Europa uniknęła kryzysu energetycznego.

 

Zeszłotygodniowe dane o polskim bilansie handlowym przyniosły pozytywne zaskoczenie w postaci lepszego od prognoz salda rachunku bieżącego. W lutym zanotowano nadwyżkę niemal 2,6 mld EUR vs oczekiwane 0,3 mld EUR. Eksport w ujęciu rocznym wzrósł o 10%, w dużej mierze dzięki wysokiemu wzrostowi sprzedaży baterii i produktów branży motoryzacyjnej, podczas gdy import spadł o 5,4% w skali roku, zwłaszcza ze względu na spadek popytu na dobra konsumpcyjne. Kolejne ważne dane z rynku polskiego to opublikowana przez Główny Urząd Statystyczny ostateczna wysokość rocznej inflacji za marzec, która wskazała na jej spadek do 16,1% z 18,4% w lutym i wobec wcześniej szacowanych 16,2%. Obniżenie tempa inflacji wynika głównie z zahamowania wzrostu cen energii oraz efektów wysokiej zeszłorocznej bazy.

Roczna inflacja konsumencka w Polsce i rentowność 2-letnich obligacji skarbowych w latach 2013-2023 (%)

Podsumowanie tygodnia na rynkach oraz kalendarz makroekonomiczny: banki motorem wzrostów - 1

Podsumowanie tygodnia na rynkach oraz kalendarz makroekonomiczny: banki motorem wzrostów - 1

Reklama

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

W nadchodzącym tygodniu najważniejsze krajowe wydarzenia makroekonomiczne to publikacja danych o inflacji bazowej (poniedziałek), koniunktury konsumenckiej (czwartek), płacach i zatrudnieniu (piątek).

 

Najważniejsze dane strefy euro to: indeks nastrojów gospodarczych ZEW (wtorek), inflacja za marzec (środa), wskaźnik PMI przemysłowy i usługowy za kwiecień (piątek).

Reklama

 

Stanach Zjednoczonych na uwagę zasługują publikacje: wyprzedzającego wskaźnika gospodarczego Conference Board, wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (czwartek), wskaźników PMI dla przemysłu i usług za kwiecień (piątek) oraz danych z rynku nieruchomości.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama

Czytaj dalej