• Odbierz prezent
Podsumowanie giełdowe. Sezon wyników wkracza w decydującą fazę

Ten tydzień jest bardzo interesujący pod względem wyników amerykańskich spółek. Okazuje się, że spółki w minionym kwartale radziły sobie całkiem nieźle, pomimo tego, że był to kwartał który przyniósł kolejną falę koronawirusa na świecie. Co za nami, a co przed nami pod względem publikacji z Wall Street? Czy dobre nastroje w USA rzutują również na inwestorów w Polsce? Jak prezentują się nastroje konsumentów, w szczególności wobec możliwego sporego opóźnienia programu wsparcia dla gospodarki?

Dzisiaj przed sesją giełdową opublikowano dane dużych spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones Industrial Average. Były to Johnson&Johnson, 3M, American Express oraz Verizon. Wyniki wszystkich tych spółek zaskoczyły pozytywnie, w przeciwności do General Electric. Mimo to akcje tej ostatniej zyskiwały dzisiaj w trakcie sesji giełdowej. Z kolei Starbucks, AMD oraz przede wszystkim Microsoft pochwali się swoimi wynikami po sesji. W tym tygodniu czekają nas jeszcze publikacje Apple’a, Facebooka czy Tesli.

Jak widać wobec tego inwestorzy mają sporo wiadomości do przetworzenia,

które pozwalają im ocenić, czy spółki w dalszym ciągu mogą w ogóle zaskakiwać. Wystarczy wspomnieć, że obecnie indeksy na Wall Street znajdują się na historycznych szczytach. Co więcej, najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówią o większym odbiciu PKB w Stanach Zjednoczonych, niż mówiono o tym jeszcze w październiku. Obecnie oczekuje się, że gospodarka USA urośnie w tym roku o 4,3%, natomiast prognoza została podniesiona o 0,4 punktu procentowego do góry.

Niemniej, można mieć też wątpliwości, co do trwałości obecnego rajdu na Wall Street

Po pierwsze nastroje konsumentów są wciąż niskie. Indeks zaufania konsumentów podany przez Conference Board wypadł wyżej na poziomie 89,3 punktów przy oczekiwaniu 89 punktów, choć warto pamiętać, że przed wybuchem pandemii ten indeks znajdował się na poziomie 120 punktów. Wobec tego mamy wciąż słabe nastroje konsumentów, przy rekordowych wycenach z Wall Street, wraz z lepszymi prognozami PKB.

Czy można wobec tego oczekiwać tak dynamicznego odbicia gospodarki w USA?

Można mieć wątpliwości, biorąc pod uwagę, iż program wsparcia dla gospodarki wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero w połowie marca. Bez polepszenia sytuacji na rynku pracy, ożywienie gospodarcze w USA może być bardzo płaskie. Mimo tych wszystkich niepewności, nastroje na Wall Street są wręcz wyśmienite. Dobre nastroje były widoczne również w Europie, w tym w Polsce. CD Projekt kontynuuje odbicie i kosztuje już niemal 300 zł za akcje.

Silne rósł dzisiaj też JSW, Allegro, Orlen czy PZU

Mimo tak sporego odbicia na WIG20, które sięgnęło dzisiaj niemal 2%, idensk pozostaje poniżej 2000 punktów. Wobec tego obecny miesiąc wciąż wypada płasko (z lekkim spadkiem) pod względem zwrotu z inwestycji, co oznacza, że efekt stycznia przyniesie prawdopodobnie niewielką zmianę dla indeksu blue chipów w Polsce.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk