• Odbierz prezent
Podsumowanie giełdowe: duże spadki notowań Tesli, akcje CD Projekt odbijają

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach dla rynków finansowych. Jeszcze kilka lat temu głównymi i najważniejszymi wydarzeniami dla rynków była publikacja danych makroekonomicznych. W tym momencie mało kto przejmuje się już odczytami. Dobre dane? Bez znaczenia. Złe dane – zapowiedź działań, które mają poprawić sytuację. Czy w tym momencie jest jakakolwiek szansa do powrotu do normalności?

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które potwierdziły spory spadek zatrudnienia nie miały praktycznie w ogóle znaczenia. Dlaczego? Przyjęto program wsparcia dla gospodarki USA pod koniec grudnia. Dzisiaj z kolei mamy największy przyrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA od wielu miesięcy. Reakcja rynkowa? Praktycznie żadna, dlaczego? Rynek czeka na wypowiedź przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który ma zapowiedzieć dalsze wsparcie dla amerykańskiej gospodarki. Jak widać w dzisiejszych czasach realne, twarde dane można bardzo szybko zakryć obietnicami coraz większego wsparcia. Czy wobec tego rynek będzie szukał alternatyw? Na ten moment widać wciąż bardzo silne wzrosty na rynku akcji.

Indeksy giełdowe na nowo kierują się w okolice historycznych szczytów w oczekiwaniu na zapewnienie bilionów dolarów wsparcia dla amerykańskiej gospodarki. Oprócz słów nowego prezydenta w USA już niedługo będziemy mogli usłyszeć również szefa amerykańskiego banku centralnego, który będzie mówił na temat powiązania polityki fiskalnej oraz monetarnej. Warto wspomnieć, że wielokrotnie nawoływał do większego wsparcia fiskalnego, wobec czego można się spodziewać, że nie będzie chciał doprowadzić do spadków na rynkach. Praktycznie większość rynków zalicza dzisiaj wzrosty.

Warto zwrócić uwagę jednak na kilka spółek. Jedną z nich jest Tesla, która sporo traciła na otwarciu ze względu na informację, iż spółka będzie musiała dokonać naprawy lub zwrotu nawet 150 tys. pojazdów, ze względu na problemy z ekranami dotykowymi w samochodzie. Oprócz tego sporo zyskała dzisiaj spółka Virgin Galactic wobec zapowiedzi spółki Ark Investment Management, która zamierza wprowadzić nowy fundusz ETF poświęcony spółkom, które zajmują się eksploracją kosmosu. Patrząc nieco bliżej, czyli na polski rynek, sporo zyskiwały dzisiaj akcje CD Projekt, co jest związane z zapowiedzią dużej aktualizacji gry w perspektywie 10 dni oraz w następnych tygodniach. Oprócz wzrostu na rynkach giełdowych obserwujemy powrót do wzrostu na rynku kryptowalut, które przez kilka dni doświadczały wyraźnych spadków.

Przed godziną 18:00 S&P 500 zyskuje zaledwie 0,17%, ale już Russell 2000 rośnie o 2%! DAX zyskał dzisiaj 0,4%, natomiast WIG20 zyskał podobnie 0,41%, kończąc sesję wyraźnie powyżej 2000 punktów.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk