• Odbierz prezent
draghi 8 września
Z artykułu dowiesz się:

o tym, jaki oddźwięk ma dzisiejsza decyzja EBC w sprawie wysokości stóp procentowych

Najważniejszym wydarzeniem dnia na rynkach było dzisiaj z pewnością ogłoszenie decyzji w sprawie wysokości stóp procentowych w strefie euro. Na tę okazję nie mogło oczywiście zabraknąć relacji live z naszego portalu, którą można było śledzić pod tym linkiem. W tym artykule natomiast podsumuję najważniejsze informacje, których się dzisiaj dowiedzieliśmy.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wysokość stóp procentowych została na tym samym poziomie. Było to oczekiwane przez ekonomistów i rynek posunięcie natomiast brak zaskoczenia nie oznaczał braku zmienności w dzisiejszym dniu. W komunikacie możemy przeczytać, że Rada Prezesów oczekuje, że poziom stóp zostanie na obecnym lub niższym jeszcze przez dłuższy czas. Jeśli natomiast chodzi o program skupu zakupów – otrzymaliśmy informację, że w obecnym stanie będzie on kontynuowany przynajmniej do marca przyszłego roku, a jakie decyzje zostaną podjęte dalej – będzie zależało to od dostosowania się gospodarki do warunków rynkowych i wyznaczonej ścieżki prowadzącej do osiągnięcia celu inflacyjnego. Jak odebrać ten komunikat? Tak naprawdę EBC otwiera sobie tym samym furtkę do dalszego stymulowania gospodarki w tak zdecydowany sposób, w jaki to czyni teraz.

Tą interpretację potwierdził Mario Draghi na swojej konferencji po ogłoszeniu decyzji. Przede wszystkim warto skupić się na jego słowach o tym, że działania wspierające europejską gospodarkę są tak efektywne jak jeszcze nigdy dotąd, a dzięki temu ma korzystać całość społeczeństwa strefy euro, a nie jedynie jego najbogatsza część. Oprócz tego prezes EBC przyznał, że najbliższe działania banku będą skupiały się na badaniach nad możliwością dodatkowego luzowania polityki monetarnej w strefie euro.


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk