• Odbierz prezent
Giełda Papierów Wartościowych, indeksy, GPW, akcje, NewConnect
Z artykułu dowiesz się:

- Jak zachowały się indeksy giełdowe na polskim rynku w I kwartale 2018 r.?

- Czyje akcje najwięcej zyskały, a kto najwięcej straciły na wartości?

- Jakie spółki zadebiutowały na GPW w I Q '18.

Za nami pierwszy kwartał 2018 roku. Warto podsumować ten okres w kontekście polskiego rynku akcji. Czy okazał się on pomyślny dla inwestorów, jak i dla samej Giełdy Papierów Wartościowych? Kto najwięcej zyskał, a kto najwięcej stracił? Jak duże było zainteresowanie inwestorów? Ile spółek zadebiutowało na warszawskim parkiecie? Aby odpowiedzieć na te pytania, rzućmy okiem na statystyki zaprezentowane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Debiuty

I kwartał 2018 r. nie przyniósł wielu debiutów. Na „dużym parkiecie” zadebiutowały jedynie dwie spółki. Pierwszą z nich jest Sescom. Jego debiut był jednak migracją z alternatywnego systemu obrotu NewConnect na rynek regulowany. Drugą debiutującą na GPW spółką w I kwartale 2018 r. była litewska AB Novaturas. Dwa debiuty w ciągu trzech miesięcy – nie jest to wynik oszałamiający.

Może więc przynajmniej „mały parkiet” powitał chociaż kilka nowych, innowacyjnych i obiecujących spółek? Nic z tych rzeczy. W I kwartale 2018 r., na rynku NewConnect zadebiutowała jedynie jedna spółka. Mowa o Brand24. Jest to w mojej opinii niezwykle interesująca spółka, ale nie zmienia to faktu, że jeden debiut w ciągu trzech miesięcy, to mizerny wynik z perspektywy całego rynku.

Łącznie na GPW i NewConnect zadebiutowały raptem trzy spółki w ciągu trzech miesięcy. Czy to powód do niepokoju o rozwój warszawskiego rynku kapitałowego? Nawet jeżeli nie, to pewien niedosyt „nowości” pozostaje.

 

Największe wzrosty

Jeżeli weźmiemy pod uwagę ceny spółek w złotych (GPW podaje statystyki również w euro, jednak w dalszej części artykułu będę odnosił się jedynie do statystyk podawanych dla polskiej waluty), to pięć spośród notowanych na rynku regulowanym giełdy spółek, pozwoliło inwestorom uzyskać w I kwartale 2018 r. stopę zwrotu powyżej 100%. Wśród tych pięciu spółek znajdziemy dwie, które zanotowały wzrosty nawet powyżej 200%. Były to Eurohold Bulgaria AD (stopa zwrotu 236,84%) oraz IQ Partners SA (stopa zwrotu 204,35%).

Na rynku NewConnect było znacznie więcej spółek pozwalających na osiągnięcie trzycyfrowej stopy zwrotu – konkretnie 13 spółek ze stopą zwrotu powyżej 100% w pierwszym kwartale 2018 r. Wśród tych trzynastu spółek znalazły się dwie, których wartość wzrosła ponad pięciokrotnie. Były to Domenomania.pl SA (stopa zwrotu 623,08%) oraz Venture Capital Poland SA (stopa zwrotu 554,55%). Warto zwrócić uwagę, że wartość akcji obydwu spółek o tak imponujących stopach zwrotu, wynosiła na początku roku niewiele ponad 10 gr za akcję.

 

Największe spadki

Rynek akcji to rzecz jasna nie tylko zyski. Inwestycja w wiele spośród notowanych spółek okazała się w pierwszym kwartale 2018 r. niczym więcej jak doskonałym sposobem na roztrwonienie kapitału inwestorów.

Akcje pięciu spośród notowanych na rynku regulowanym GPW spółek zanotowały spadki w wysokości co najmniej połowy wartości. Dwie spośród nich straciły więcej niż 3/4 wartości. Były to Korporacja Budowlana Dom SA [stopa zwrotu (-75,29%)] oraz Indata SA [stopa zwrotu (-78,70%)].

Na rynku NewConnect, spadki o co najmniej 50% wartości zanotowało 16 spółek. Trzy z nich straciły ponad 3/4 wartości. Były to: i3D SA [stopa zwrotu (-77,78%)], Auxilia SA [stopa zwrotu (-78,82%)] oraz Artificial Intelligence SA [stopa zwrotu (-88,56%)].

 

Największe obroty na GPW

Jeżeli spojrzymy na giełdowe obroty, to zauważymy dużą koncentrację na rynku regulowanym. Raptem 5 spółek odpowiada za niemal połowę giełdowych obrotów:

 • PKO BP – 11,30% udziału w obrotach,

 • PKN Orlen – 10,58% udziału w obrotach,

 • Pekao – 9,29% udziału w obrotach,

 • PZU – 8,14% udziału w obrotach,

 • KGHM – 7,08% udziału w obrotach.

Udział kolejnych spółek w rynkowych obrotach jest mniejszy niż 5%.

 

Największe obroty na NewConnect

W przypadku alternatywnego systemu obrotu NewConnect, koncentracja obrotów wydaje się znacznie mniejsza. Niemniej jednak, tylko 3 spółki odpowiadają za niemal 30% obrotów na NewConnect:

 • The Farm 51 Group SA – 16,76% udziału w obrotach,

 • Bloober Team SA – 7,70 % udziału w obrotach,

 • Infoscan SA – 5,46% udziału w obrotach.

Co ciekawe, dwie spółki o najwyższym udziale w obrotach związane są z branżą gamingową, w związku z czym mamy tu do czynienia z dodatkową koncentracją rynku w ramach jednej branży. Pozostałe spółki mają mniej niż 5% udziału w obrotach na rynku NewConnect.

 

Kapitalizacja największych spółek

Na koniec I kwartału 2018 r., kapitalizacja największej spółki na polskim rynku - PKO BP – wynosiła 50 550 mln zł. W dalszej kolejności pod względem kapitalizacji plasują się PZU, PKN Orlen, BZWBK, i PGNiG.

Dla porównania, kapitalizacja największej na NewConnect spółki – Kancelarii Medius – to 385,76 mln zł.

 

Zmiany wartości głównych indeksów

Większość indeksów na warszawskiej giełdzie, straciła na wartości w I kwartale 2018 roku.

Indeks szerokiego rynku WIG stracił 8,42%, kończąc I kwartał 2018 r. na poziomie 58 377,42 pkt.

Indeks WIG - w I kwartale 2018 r.

Indeks WIG - I kwartał 2018 r.

Straciły głównie największe spółki – indeks WIG20 zanotował spadek o 10,19% (2 210,38 pkt na koniec I kwartału 2018 r.), indeks WIG30 stracił zaś 9,51% wartości. Średnie spółki także nie poradziły sobie najlepiej – mWIG40 zakończył pierwsze trzy miesiące 2018 roku ze spadkiem o 6,03%. Najmniejsze straty wiązały się inwestycjami w małe spółki – sWIG80 stracił 2,85%.

Straty dotknęły także rynku NewConnect, potwierdzając jednocześnie, że I kwartał 2018 r. obszedł się najłagodniej z mniejszymi spółkami. NCIndex stracił 3,03% kończąc okres na poziomie 269,79 pkt.

 

Zmiany wartości indeksów według krajów

Wśród indeksów narodowych, najgorszy wynik zanotował indeks WIG-Poland – spadek o 8,67%. Zdecydowanie lepiej od polskich spółek poradziły sobie spółki ukraińskie. Indeks WIG-Ukraine zakończył kwartał z nieznacznym wzrostem (1,02%). Jeszcze lepiej poradził sobie regionalny indeks WIG-CEE, w skład którego wchodzą spółki z kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zanotował on wzrost o 2,56%.

 

Zmiany wartości indeksów według sektorów

Wśród indeksów sektorowych, szczególną uwagę zwracają spadki w branżach związanych z przemysłem ciężkim. Kilkunastoprocentowe spadki zanotowały branże: górnicza, energetyczna i paliwowa. W przypadku innych branż, sytuacja nie wygląda aż tak źle, co nie zmienia faktu, że większość indeksów zanotowała spadki. Tylko nieliczne zyskały na wartości, jednak wzrosty te nie są zbyt imponujące w stosunku do spadków na większości indeksó. Poniżej zmiany wartości indeksów branżowych.

 • Akcje banków znacznie straciły na wartości. Indeks WIG-banki stracił 7,55%.

 • Branża budownicza również nie może pochwalić się wzrostami. Indeks WIG-budownictwo stracił 4,64%

 • Indeks WIG-chemia stracił 10,84% wartości.

 • Spółki z sektora energetycznego mogą mówić o doprawdy fatalnym kwartale. 17,82% spadku wartości indeksu WIG-energia, to niemal największy spadek wśród indeksów branżowych.

 • Najgorsza sytuacja wystąpiła jednak w branży górniczej. Indeks WIG-górnictwo jako jedyny indeks sektorowy stracił powyżej 20% wartości. Spadek o 20,16% stanowi najgorszy wynik wśród indeksów sektorowych.

  Indeks WIG- górnictwo w I kwartale 2018 r.

Indeks WIG-górnictwo - I kwartał 2018 r.

 • Znacznie mniejszy spadek od wymienionych powyżej indeksów, zanotowały spółki informatyczne. Indeks WIG-informatyka stracił na wartości 3,44%.

 • Dwucyfrowy spadek wartości dotknął również branży medycznej. WIG-leki stracił 12,43%.

 • Światłem w ciemności dla warszawskiego rynku okazały się w I kwartale 2018 r. spółki medialne. Indeks WIG-media zyskał 5% na wartości. To najwyższy wzrost wartości indeksu, spośród wszystkich indeksów sektorowych.

Indeks WIG-media w I kwartale 2018 r.

Indeks WIG-media - I kwartał 2018 r.

 • Branża motoryzacyjna to kolejny przypadek dwucyfrowego spadku. WIG-motoryzacja stracił 13,02% wartości.

 • I kwartał 2018 r. na minimalnym plusie zakończyła branża nieruchomości. Indeks WIG-nieruchomości zyskał 0,20% wartości.

 • Znaczący spadek dotknął spółek odzieżowych. Indeks WIG-odzież stracił na wartości 8,26%.

 • Ostatnim dwucyfrowym spadkiem wśród indeksów sektorowych jest spadek, który dotknął spółki paliwowe. Indeks WIG-paliwa stracił na wartości 16,72%.

 • Wynik nieznacznie gorszy niż spółki medialne, zanotowały spółki spożywcze. Indeks WIG-spożywczy zyskał na wartości 4,55%, co stanowiło drugi wynik wśród indeksów sektorowych.

 • Minimalnie pod kreską znalazły się akcje spółek telekomunikacyjnych. Indeks WIG-telekomunikacja stracił 0,15% wartości.

 

Podsumowanie

Pierwszy kwartał 2018 r. przyniósł znaczące spadki na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz nieco mniejsze spadki w prowadzonym przez GPW alternatywnym systemie obrotu NewConnect.

Nie oznacza to, że na rynku nie było w tym okresie szans na zyski. Zarówno na „dużym parkiecie”, jak i na NewConnect znalazły się spółki oferujące nawet trzycyfrowe stopy zwrotu. Nie zmienia to jednak faktu, że okres ten przyniósł generalnie znaczące spadki. Przyszłość pokaże, czy jest to tylko chwilowa korekta, czy też może początek poważniejszych spadków.

Istotny wpływ na przyszłość rynków finansowych w perspektywie kolejnego kwartału może mieć polityka. Na krajowym podwórku możemy być świadkami kolejnych zawirowań związanych z wymiarem sprawiedliwości i problemów polskich władz z Komisją Europejską. Na świecie zaś, niepewność stwarza sytuacja na Bliskim Wschodzie – w szczególności w Syrii. Możemy mieć tylko nadzieję, że w całym tym zawirowaniu nie ucierpi kolejny raz ludność cywilna. Niemniej jednak, ścieranie się interesów dwóch potęg – USA i Rosji – nie wpływa na rynki pozytywnie. Szczególnie duże ryzyko perturbacji z powodu tego konfliktu dotyczy rynków paliw. Te zaś, jak wiadomo, mają istotne przełożenie na niemal całą gospodarkę, a co za tym idzie również na rynki finansowe.

Rynkom nie pomagają również afery największych korporacji, takich jak niedawno ujawniona sprawa wycieku danych z Facebooka.

W zależności od rozwoju powyżej opisanych, jak i niewymienionych tu problematycznych kwestii, słabszy I kwartał 2018 r. może okazać się przejściowym spowolnieniem lub początkiem kryzysu.

 

Źródła:

https://www.gpw.pl/statystyki-gpw#3

https://newconnect.pl/statystyki-okresowe

https://www.gpw.pl/debiuty

https://newconnect.pl/debiuty-spolek


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk